Inter s-a impus în derbiul cu AC Milan, deși a fost condusă cu 2-0 la pauză. Echipa lui Antonio Conte a marcat de patru ori în repriza secundă și a obținut cele trei puncte. În urma acestui succes, Inter a urcat pe primul loc în Serie A.

AC Milan a condus cu 2-0 la pauză, prin golurile lui Ante Rebic (40) şi Zlatan Ibrahimovic (45+1), însă Inter a întors rezultatul în repriză secundă. Marcelo Brozovic (51), Matias Vecino (53), Stefan de Vrij (70) şi Romelu Lukaku (90+3) au punctat pentru Inter.

Grație acestei victorii, Inter a urcat pe primul loc în Serie A, fiind la egalitate de puncte (54) cu Juventus (învinsă sâmbătă pe terenul formaţiei Hellas Verona, scor 1-2), dar cu un golaveraj mai bun. AC Milan se găsește pe poziția a zecea, cu 32 de puncte.