VIDEO Cupa Spaniei: Real Madrid, eliminată în sferturi după o partidă nebună cu Real Sociedad

Joi, 6 februarie 2020, 21:55 Sport | Fotbal

Zinedine Zidane
Real Madrid, liderul din LaLiga, a fost eliminată surprinzător în sferturile Cupei Spaniei. Echipa lui Zinedine Zidane a cedat în fața celor de la Real Sociedad, scor 3-4, pe "Santiago Bernabeu".

Au marcat: Marcelo 59', Rodrygo 81', Nacho 90+3' / Odegaard 22', Isak 54', 56', Merino 69'

Real Sociedad, echipă aflată pe locul 8 în LaLiga, a deschis scorul în minutul 22, prin Odegaard. Zidane a mutat la pauză, Modric înlocuindu-l pe Rodriguez, însă madrilenii tot nu au reușit să înscrie. Au făcut-o însă oaspeții, de două ori în decurs de două minute. Isak și-a trecut în cont dubla în minutele 54 și 56.

Trei minute mai târziu, Marcelo a redus din diferență, dar Real Sociedad a mai modificat încă o dată tabela în dreptul său. Merino a făcut 4-1 în minutul 69.

În minutul 79, Realul a punctat prin Vinicius, dar centralul Antonio Mateu Lahoz a anulat reușita după consultarea arbitrajului video. Dramatismul a continuat pe Bernabeu și doar patru minute mai târziu echipa lui Zidane a reușit să marcheze încă o dată, prin Rodrygo (introdus pe teren în minutul 76) . De data aceasta, VAR-ul a validat golul și scorul a devenit 2-4.

De la 3-0 și 4-1, Real Sociedad a trăit cu emoții finalul partidei. Nacho a înscris al treilea gol al madrilenilor în minutul 90+3', însă a fost prea târziu pentru a trimite partida în prelungiri. Oaspeții au terminat meciul în inferioritate numerică, după ce Gorosabel a fost eliminat în minutul 90+5 pentru cumul de cartonașe galbene.

În ultima partidă din sferturi se înfruntă Athletic Bilbao și Barcelona, pe Estadio San Mamés, de la ora 22:00.

În semifinale s-au mai calificat Granada și Valencia.