Internaţionalul român Alexandru Maxim a reuşit o "dublă" la debutul său în campionatul de fotbal al Turciei, în partida câştigată pe teren propriu de noua sa echipă, Gaziantep FK, cu scorul de 5-1, în faţa liderului Sivasspor, duminică, în cadrul etapei a 20-a a sezonului, scrie Agerpres.

Maxim, împrumutat în această iarnă de la gruparea germană FSV Mainz, a punctat în minutele 4 şi 44, celelalte goluri ale lui Gaziantep, formaţie pregătită de românul Marius Şumudică, fiind marcate de Muhammed Demir (39), Souleymane Diarra (78) şi Kenan Ozer (86). Pentru oaspeţi a înscris Hakan Arslan (31).

Fundaşul român Alin Toşca a fost integralist la Gaziantep în acest joc, în timp ce Alexandru Maxim a fost înlocuit în minutul 81.

Vezi aici golurile meciului Gaziantep vs Sivasspor.

Caykur Rizespor - Beşiktaş 1-2

Duminică se mai dispută partida Galatasaray - Kaserispor, în timp ce întâlnirea Denizlispor - Goztepe va avea loc luni.

În clasament conduce Sivasspor cu 41 puncte, urmată de Istanbul Basaksehir, 39 puncte, Trabzonspor şi Alanyspor, cu câte 38 puncte, Fenerbahce, 37 puncte, Galatasaray şi Beşiktaş, câte 33 puncte etc. Gaziantep se află pe locul nouă, cu 27 puncte.