RB Leipzig a smuls in extremis un egal în confruntarea de pe teren propriu cu Borussia Monchengladbach, după ce a fost condusă cu 2-0 la pauză. De acest rezultat profită Bayern Munchen (învingătoare cu 3-1 la Mainz), care îi ia locul lui Leipzig în fruntea clasamentului din Bundesliga.

Borussia Monchengladbach a condus cu 2-0 prin golurile marcate de Plea 24' și Hofmann 35. Gazdele au revenit grație reușitelor lui Schick 50' și Nkunku 89'.

Borussia a evoluat în inferioritate numerică din minutul 61, după ce Plea a fost eliminat pentru cumul de cartonașe.

În urma acestui rezultat, RB Leipzig (41 de puncte) a coborât pe locul doi în Bundesliga, noul lider fiind Bayern Munchen, cu 42 de puncte. Pe locul al treilea se află Borussia Dortmund, cu 39 de puncte.

Rezumatul meciului RB Leipzig vs Borussia Monchengladbach.

Alte rezultate înregistrate sâmbătă:

Borussia Dortmund - Union Berlin 5-0

Au marcat: Jadon Sancho (13), Erling Haaland (18, 76), Marco Reus (68 din penalty), Axel Witsel (70)

Mainz - Bayern Munchen 1-3

Au marcat: Jerry St Juste (45) / Robert Lewandowski (8), Thomas Muller (14) şi Thiago Alcantara (26)

Hoffenheim - Bayer Leverkusen 2-1

Au marcat: Andrej Kramaric (23), Robert Skov (65) / Moussa Diaby (11)

Fortuna Dusseldorf - Eintracht Frankfurt 1-0

A marcat: Kaan Ayhan (78)

FC Augsburg - Werder Bremen 2-1

Au marcat: Florian Niederlechner (67), Ruben Vargas (82) / Tin Jedvaj (23 - autogol)