PSG a făcut spectacol pe Parc des Princes, împotriva celor de la Montpellier, în etapa a 22-a din Ligue 1. Echipa lui Thomas Tuchel s-a impus cu 5-0 și își continuă marșul triumfal spre titlu.

Golurile victoriei au fost marcate de Sarabia 8', Di Maria 41', Congre 44' (autogol), Mbappe 57' și Kurzawa 65.

Misiunea parizienilor a fost ușurată și de eliminarea portarului Bertaud, în minutul 17. Oaspeții au încheiat meciul în nouă jucători, după ce Chotard a primit al doilea galben în minutul 88.

Montpellier a oferit cea mai amuzantă faza a serii. În minutul 44, la un corner al celor de la PSG, Savanier a vrut să respingă mingea, dar șutul său s-a dus direct în capul lui coechipierului Congre. Balonul a intrat în plasă, fără nicio șansă pentru Carvalho.

Vezi aici golurile partidei PSG vs Montpellier.

Înaintea partidei, Neymar i-a adus un nou omagiu lui Kobe Bryant. În timpul încălzirii, brazilianul a purtat un tricou inscripționat cu numele lui fostului star din NBA și cu numărul 24.

Neymar a pasat decisiv la golul lui Mbappe.

PSG și Montepellier au ținut și un moment de reculegere în memoria lui Kobe Bryant.