OFICIAL: Ianis Hagi a schimbat echipa - Vrea să joace mai mult

de Red. Sport     HotNews.ro
Vineri, 31 ianuarie 2020, 13:28 Sport | Fotbal


Ianis Hagi
Foto: rangersfc / twitter
Clubul scoţian de fotbal Glasgow Rangers a anunţat, vineri, pe site-ul său oficial, că l-a achiziţionat pe mijlocaşul român Ianis Hagi de la campioana Belgiei, KRC Genk, sub formă de împrumut până la finalul sezonului, cu opţiunea unui transfer definitiv, informează Agerpres.

''E o mare onoare să joc pentru un club uriaş cu o istorie imensă şi aştept cu nerăbdare să întâlnesc oamenii din club, să fac primul antrenament'', a declarat Hagi pentru RangersTV. Fotbalistul român va purta tricoul cu numărul 7 la echipa scoţiană.

''Să fiu la un astfel de club mare, cu mentalitatea de a câştiga fiecare meci m-a făcut să iau decizia aceasta de a veni aici şi sunt foarte fericit. Abia aştept să mă întâlnesc cu suporterii şi să încercăm să construim cât de bine se poate această relaţie'', a mai spus Hagi.

Antrenorul vicecampioanei Scoţiei, fostul mare fotbalist englez Steven Gerrard, a comentat venirea lui Ianis Hagi: ''Suntem încântaţi că am putut să îl aducem pe Ianis în echipa noastră pentru partea a doua a sezonului. Îl urmăream de ceva timp şi era clar că are calitatea de a ajuta să facem diferenţa ca echipă''.

''E ceva fantastic să îl primim pe Ianis la Rangers şi aşteptăm cu nerăbdare să se alăture echipei. Suntem siguri că fanii îi vor face o primire călduroasă. Tranzacţia a fost făcută în aşa fel încât să avem o opţiune pentru viitor'', a declarat, la rândul său, directorul sportiv Ross Wilson.

Hagi, un mijlocaş ofensiv de 21 ani, are 10 selecţii la echipa naţională de seniori şi a impresionat la Campionatul European Under-21 de anul trecut, ajungând până în semifinale cu echipa României, care a obţinut calificarea la JO 2020.

Şi-a început cariera la FC Viitorul, echipă patronată şi antrenată de tatăl său, Gheorghe Hagi, în 2016 a plecat la Fiorentina, revenind la Viitorul în 2018, cu care a cucerit Cupa României în sezonul trecut. În vara trecută s-a transferat la Genk, unde a jucat 19 partide, dintre care cinci în grupele Ligii Campionilor.

Rangers se află pe locul secund în Scoţia, cu 56 puncte, la cinci de rivala Celtic, având însă un meci mai puţin.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2155 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    Cine-i Ianis? (Vineri, 31 ianuarie 2020, 13:32)

    Tayen [utilizator]

    Ce face el, cu ce se ocupă?
    • +1 (3 voturi)    
      este fiul unui mare fost jucator (Vineri, 31 ianuarie 2020, 16:07)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      si (deocamdata) face tusa pe la alte echipe.
      • 0 (0 voturi)    
        N-ai priceput, așa-i? (Vineri, 31 ianuarie 2020, 22:20)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Aia este....
  • +4 (8 voturi)    
    vai de el... (Vineri, 31 ianuarie 2020, 13:52)

    bancher [utilizator]

    A plecat cu surle si trambite la GENK, suparat ca nu s-a dus la o echipa mai mare. Si acum, a plecat si de acolo si a ajuns la Glasgow (unde iar cred ca nu va juca ptr ca ei sunt seriosi)
    • -3 (7 voturi)    
      si ce iti pasa ????!!!!! (Vineri, 31 ianuarie 2020, 14:55)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      si ce iti pasa ????!!!!!
      • 0 (2 voturi)    
        imi pasa, (Vineri, 31 ianuarie 2020, 16:03)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui viziru

        ptr ca mi-am pus sperantele in el (ca si multi altii).
  • +6 (6 voturi)    
    Ianis Hagi vrea. (Vineri, 31 ianuarie 2020, 13:55)

    asavreau [utilizator]

    Dar nu poate.Nu el a schimbat echipa,ci echipa a scăpat de el.Nu o fac cu răutate,dar Ianis nu-i fotbalistul intens mediatizat.Era mai bine dacă îl antrena altcineva și nu Gică Hagi.Gică nu ia exploatat abilitățile,ci a vrut ca Ianis să fie cum vrea el.
    • -3 (5 voturi)    
      daca si Hagi nu stie fotbal ..... (Vineri, 31 ianuarie 2020, 14:57)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      daca si Hagi nu stie fotbal ..... pai numai cati antrenori a a avut si colegi de club .... Gica a avut de unde invata ...in plus acum vreo 8 ani a spus ca in urmatorii 10 ani jumatate din echipa nationala va fi compusa din jucatori crescuti de el ..... si se pare ca are dreptate ..... ba nu vorbiti sa va aflati in treaba.....
      • +1 (3 voturi)    
        bai (Vineri, 31 ianuarie 2020, 15:09)

        dragonic [utilizator] i-a raspuns lui viziru

        desfa carpa de la ochi si priveste bine ! ca sa furi meserie de l altii trebuie sa ai cap nu ambitie de machedon care nu isi vede decat interesul propriu indiferent cum este obtinut -- astia ca voi ati reusit sa faceti un rege de hartie atunci cand sunt cel putin 5 jucatori ai generatiei mai bun aca el -- unul care a fosyt DECLARAT lovit in spania unde a jucat xminijocuri , a plecat de acolo si a fost luat de lucescu in Bin italia , a plecat lucescu a fost luat sihagi , nu a mai fost lucescu NU a mai fost nici hagi - a fost antrenor in turcia si aia au arncat cu vaporul in el -- asa ca MUCLES -
      • +2 (4 voturi)    
        taticule, (Vineri, 31 ianuarie 2020, 16:05)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui viziru

        e mare diferenta intre a fi jucator bun si antenor bun.
        Ca si fii jucator bun e suficient sa ai talent (si ceva seriozitate), dar ca sa fii antenor bun trebuie sa mai ai si minte.
        Hagi a fost mare doar ca jucator. Ca antrenor e mediocru.
        • -1 (1 vot)    
          Daca Hagi ca antrenor este mediocru si a luat (Vineri, 31 ianuarie 2020, 19:37)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          o dat campionatul si alta data cupa unde ii situezi pe restul antrenorilor de la noi?
      • +1 (1 vot)    
        Nu înțelegi. (Vineri, 31 ianuarie 2020, 18:56)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui viziru

        Ianis fiind fiu nu poate fi obiectiv cu el.A fost dur la antrenamente dar la și favorizat obligând jucătorii să-i paseze lui Ianis pentru a da gol.Hagi ia creat imagine lui Ianis.Falsă.A plătit media ca să vorbească de Ianis în termeni elogioși.Nu-l critic,este fiul lui,dar de aia spun că un alt antrenor scotea în evidență adevăratele talente.Gică Hagi la vrut pe Ianis atacant,omul de gol,unde,din păcate nu excelează.Poate Ianis se afirma real în alt post.Sau poate nu și își alegea altă meserie.De exemplu arbitru.
  • +1 (3 voturi)    
    In Scotia va fi de rasul-plansul sireacul jucator (Vineri, 31 ianuarie 2020, 16:01)

    Plagarus [utilizator]

    Un transfer / imprumut in R.Moldova,va insemna ultimul periplu al lui HagiChix jr.
  • 0 (0 voturi)    
    Gica Hagi i-a facut.... (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 7:31)

    gigiN [utilizator]

    ... cel mai marerau fiului sau incercand sa il supraevalueze de ani de zile.A rezultat un... balon de sapun!