Liverpool şi-a continuat marşul către cel de-al 19-lea titlu de campioană a Angliei din istoria sa, învingând în deplasare, cu scorul de 2-0, formaţia West Ham United, miercuri seara, într-o partidă restanţă contând pentru etapa a 18-a din Premier League, informează Agerpres.

Elevii lui Jurgen Klopp au deschis scorul în prima repriză, prin Mohamed Salah, care a transformat un penalty în minutul 35, egipteanul fiind şi la originea celui de-al doilea gol al echipei sale, marcat după pauză de Alex Oxlade-Chamberlain (52).

"Cormoranii", al căror ultim titlu naţional datează din 1990, au ajuns astfel la 40 de meciuri consecutive fără înfrângere în campionat, obţinând totodată a 23-a victorie în 24 de etape disputate de la startul acestui sezon. De asemenea, trupa lui Klopp a reușit o performanță istorică câștigând, pentru prima dată în istoria clubului, împotriva fiecărei echipe din Premier League într-un singur sezon.

În urma acestui succes, Liverpool şi-a consolidat prima poziţie în clasament, distanţându-se la 19 puncte faţă de ocupanta locului secund, campioana en titre Manchester City.

La sfârşitul acestei săptămâni, Liverpool primeşte vizita formaţiei Southampton (locul 9), în timp ce Manchester City va avea o misiune dificilă pe terenul lui Tottenham Hotspur (locul 6).