Atletico Madrid a părăsit rușinos Cupa Spaniei, trupa lui Diego Simeone fiind eliminată în 16-imi de Cultural Leonesa, echipă din liga a treia, scor 2-1 după prelungiri.

În partida jucată pe Estadio Reino de León, scorul a fost deschis târziu, în minutul 62. Correa a punctat pentru Ateltico, dar gazdele au egalat în minutul 83, prin Castaneda, și au trimis meciul în prelungiri.

În minutul 108, Sergio Benito l-a învins pe Antonio Adan cu un șut superb din prima, la colțul scurt. S-a terminat 2-1 pentru Leonesa, care a obținut o calificare nesperată în optimile Cupei Spaniei.

Au evoluat echipele:

Cultural Leonesa: Giffard; Aitor (Sergio Marcos, m. 80), Rodas, Theresin, Castañeda; Gudiño, Eric Montes, Antonio Martínez (Alfonso, m. 91), Augusto (Kawaya, m. 58); Luque (Dioni, m. 69), Sergio Benito.

Atlético Madrid: Adán; Arias, Felipe, Hermoso, Sánchez; Vitolo (Saponjic, m. 59), Herrera (Thomas, m. 46), Llorente (Camello, m. 98), Saúl; Joao Félix, Correa (Riquelme, m. 101).

Rezumatul partidei Leonesa vs Atletico Madrid.

Vezi aici golurile partidei Leonesa vs Atletico Madrid.

S-au jucat joi:

Ebro - Leganes 0-1

Mirandes - Celta Vigo 1-1 (2-1 după prelungiri)

CD Badajoz - Eibar 3-1

Leonesa - Atletico Madrid 1-1 (2-1 după prelungiri)

Rayo Vallecano - Betis 2-2 (4-2 la penaltiuri)

Bucurie fără margini pentru jucătorii de la Leonesa:

Mesajul postat de Atletico Madrid pe Twitter:

"Felicităm echipa Leonesa pentru partida minunată și îi dorim mult noroc în competiție și pentru restul sezonului".