Liverpool este de neoprit în Premier League, trupa lui Jurgen Klopp ajungând la a 13-a victorie consecutivă și la a 21-a în actuala ediție a campionatului din Anglia. "Cormoranii" au învins-o pe Manchester United, scor 2-0, pe Anfield, în etapa cu numărul 23.

Fundaşul olandez Virgil van Dijk a deschis scorul în minutul 14, cu o lovitură de cap, în urma unui corner executat de Trent Alexander-Arnold. Tabela a fost închisă de Mohamed Salah în minutul 90+3, responsabilul cu pasa decisivă fiind portarul Alisson.

Pentru Jurgen Klopp a fost victoria cu numărul 150 pe banca lui Liverpool, echipă pe care o pregătește din anul 2015.

După 22 de meciuri jucate în Premier League, Liverpool are o linie de clasament de invidiat: 21 de victorii și o remiză, care a fost obținută chiar cu Manchester United, pe Old Trafford, scor 1-1, la 20 octombrie. De atunci, "cormoranii" nu au mai pierdut niciun punct în campionat, având 13 victorii la rând.

Liverpool e lider, cu 64 de puncte, la 16 lungimi față de Manchester City, aflată pe locul doi. Echipa lui Klopp are și un meci mai puțin disputat. Poziția a treia este ocupată de Leicester (45 puncte), care a fost învinsă duminică de Burnley, scor 2-1.

Vezi aici golurile meciului Liverpool vs Manchester United.