Olympique Lyon, cu Ciprian Tătăruşanu rezervă, s-a calificat, sâmbătă seară, în optimile de finală ale Cupei Franţei, după o victorie spectaculoasă cu Nantes, scor 4-3, pe Stade de la Beaujoire.

Lyon a condus cu 3-1 la pauză, grație dublei reușite de Cherki (2' și 9') și golului lui Terrier din minutul 37. Pentru gazde a punctat Emond, în minutul 16.

Imediat după ce a ratat un penalty, Dembele a făcut 4-1 în minutul 69, dar victoria lui Lyon nu a fost una fără emoții. Finalul a fost unul extrem de încins, după ce Nantes a marcat de două ori în patru minute și spera la egalare. Louza 82' și Simon 86' au redus din diferență, însă nu a mai fost timp suficient și pentru golul egalizator, astfel că Lyon merge în optimile Cupei Franței.

Rezumatul meciului Nantes vs Olympique Lyon.