Echipa Glasgow Rangers a izbutit prima victorie după nouă ani în deplasare în faţa marii rivale Celtic, câştigând cu 2-1 (1-1) partida de pe Celtic Park, în etapa a 21-a a campionatului Scoţiei, potrivit Agerpres.

Ryan Kent a deschis scorul pentru Rangers în minutul 36, Odssone Edouard a egalat în minutul 42, pentru ca Nicola Katic să reuşească golul victoriei oaspeţilor în minutul 56.

Rangers a terminat partida în zece oameni după ce Alfredo Morelos a văzut cartonaşul roşu în minutul 90+6. Vezi aici cele mai importante momente din Old Firm.

Celtic, fostă adversară a lui CFR Cluj în grupele Europa League, continuă să fie lider în clasament cu 52 puncte, Rangers ocupând poziţia secundă, cu 50 puncte, Motherwell fiind pe locul 3, cu 40 puncte.