Liverpool, campioana Europei, a cucerit în premieră Cupa Mondială a Cluburilor, competiție desfășurată în Qatar. "Cormoranii" s-au impus în prelungiri în fața celor de la Flamengo, câștigătoarea Copei Libertadores, scor 1-0.

Unicul gol al meciului de pe Khalifa International Stadium din Doha a fost marcat de Firmino, în minutul 99.

Echipa lui Jurgen Klopp putea să dea lovitura în prelungirile timpului regulamentar, când arbitrul Abdulrahman Al Jassim a acordat penalty după un fault a lui Rafinha asupra lui Mane. În urma consultării VAR, centralul a revenit asupra deciziei și Liverpool nu a mai beneficiat de lovitura de la 11 metri.

În cele din urmă, golul victoriei a venit în prima repriză de prelungiri, în minutul 99. Firmino a înscris după o pasă excelentă venită de la Mane.

Vezi aici rezumatul meciului Liverpool vs Flamengo.

În finala mică, Monterrey (Mexic) a câștigat la penalty-uri duelul cu Al-Hilal (Arabia Saudită), echipa antrenată de Răzvan Lucescu, după 2-2 în timpul regulamentar. Mexicanii s-au impus cu 4-3 la loviturile de departajare.