Barcelona a încheiat anul cu o victorie spectaculoasă pe Camp Nou, acolo unde a învins-o cu 4-1 pe Alaves, în etapa a 18-a din LaLiga. Luis Suarez a contribuit din plin la succesul echipei sale, reușind un gol și trei pase decisive.

Barcelona a condus cu 2-0 la pauză, după golurile marcate de Griezmann 14' și Vidal 45'. Ambii au primit pasa decisivă de la Luis Suarez.

Alaves a redus din diferență în repriză secundă, în minutul 56, prin Pere Pons. Același Suarez l-a servit și pe Messi, care făcut 3-1 în minutul 69. După trei pase de gol, uruguayanul și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, după ce a transformat un penalty în minutul 75, stabilind scorul final: 4-1.

Barcelona a bifat astfel a 12-a victorie a sezonului din LaLiga, având 39 de puncte în fruntea clasamentului. Alaves se găsește pe locul 15, cu 19 puncte.

Catalanii au o serie de 11 meciuri consecutive fără înfrângere: trei remize și opt victorii.

Vezi aici golurile meciului Barcelona vs Alaves.