Hermannstadt a obținut o victorie la limită pe teren propriu în fața celor de la Poli Iași, scor 1-0, în etapa a 22-a din Liga 1. În urma acestui succes, trupa lui Eugen Neagoe i-a depășit pe moldoveni în clasament și a urcat pe locul 10.

Unicul gol al meciului de pe Stadionul Municipal din Sibiu a fost marcat de Romario, în minutul 12.

Din minutul 21, Poli Iași a rămas în 10 jucători, după ce Platini a primit roșu pentru o intrare dură asupra lui Cordea. Antrenorul Mihai Teja a protestat la adresa arbitrului Andrei Chivulete și a primit și el cartonașul roșu, fiind trimis în tribune.

Chiar dacă s-a aflat în superioritate numerică, Hermannstadt nu a mai reușit să marcheze, scorul final fiind 1-0. Sibienii sunt la a cincea etapă consecutivă fără eșec, în timp ce Poli Iași are cinci înfrângeri la rând, ultima victorie în campionat datând de la finalul lunii octombrie (2-1 cu CFR Cluj).

FC Hermannstadt a acumulat 23 de puncte și a urcat pe locul 10 în clasament, în timp ce Poli Iași a coborât pe locul 11, cu 22 de puncte.

Au evoluat echipele:

Hermannstadt: Cristiano – Luchin, Viera, Rimane, Opruţ – R. Pires, Dâlbea, Offenbacher (Taira ’78) – P. Petrescu (Dumitriu ’61), Cordea (Buşu ’27), Pinto. Antrenor: Eugen Neagoe

Poli Iaşi: Târnovanu – Onea (Cabral ’74), Frăsinescu, Diallo, A. Radu – Loshaj, Passaglia – Horşia (Cristea ’46), Bîrnoi (Carlone ’63), Soares – Bălan. Antrenor: Mihai Teja

Cartonaşe galbene: Viera ’23, Offenbacher ’65 / Horşia ’26, Loshaj ‘58

Cartonaş roşu: / Platini ‘21

Arbitri: Andrei Chivulete - Radu Ghinguleac, Andrei Constantinescu - Florin Andrei

Observatori: Florin Hîncu, Viorel Ilinca