Flamengo e prima echipă calificată în finala Campionatului Mondial al Cluburilor. Formația braziliană a trecut în semifinale de Al-Hilal, cu scorul de 3-1, după ce la pauză era condusă, potrivit Mediafax.

Al-Hilal, pregătită de Răzvan Lucescu, a deschis scorul în minutul 18, prin Al Dawsari. Mijlocașul a înscris din interiorul careului, după o pasă din partea dreaptă venită de la fundașul lateral Al Burayk. Flamengo a restabilit egalitatea la patru minute de la reluarea reprizei secunde (minutul 49), prin mijlocașul ofensiv Giorgian De Arrascaeta.

Diferența s-a făcut în ultimele 12 minute. Bruno Henrique (minutul 78) i-a adus pe brazilieni în avantaj, iar scorul final, 3-1, a fost stabilit după un autogol al lui Ali Albulayhi (minutul 82). Echipa lui Răzvan Lucescu a terminat semifinala în 10 oameni. Atacantul peruan Andre Carrillo a fost eliminat după o intrare dură, cu câteva minute înaintea ultimului fluier.

Vezi aici cele patru goluri ale semifinalei dintre Flamengo și Al-Hilal.

Echipele de start:

Flamego: Alves – Rafinha, Caio, Mari, Filipe Luis – Arao, Gerson – Ribeiro, De Arrascaeta, Henrique – Gabriel

Al-Hilal: Al Muaiouf – Al Burayk, Jang, Albulayhi, Al Shahrani – Eduardo, Cuellar – Carillo, Giovinco, Al Dawsari – Gomis

Locul 5 la Cupa Mondială a Cluburilor este ocupat de Espérance de Tunis, care a învins Al Sadd, scor 6-2.

Flamengo va juca finala Campionatului Mondial al Cluburilor împotriva învingătoarei din semifinala Monterrey – Liverpool. Partida este programată miercuri, de la ora 19:30.