​Formaţia FC Botoşani a remizat, sâmbătă, în deplasare, scor 1-1, cu echipa Academica Clinceni, într-un meci din etapa a XXI-a a Ligii I, în care gazdele au egalat în inferioritate numerică, potrivit News.ro.

Liga 1Foto: lpf.ro

FC Botoşani a deschis scorul prin Ofosu, în minutul 53. În minutul 71, de la gazde a fost eliminat Paul Pîrvulescu, el primind al doilea cartonaș galben. Egalarea a venit în minutul 80, când pentru Academica Clinceni a înscris Şut.

Au evoluat echipele:

Academica Clinceni: Vâlceanu – G.Matei, Răuţă, Partiche, Pîrvulescu – Cebotaru – Achim (Merloi ’58), Şut, Buziuc (Dobrescu ’75), Ion (Deretti ’64) – Vojtus. Antrenor: Ilie Poenaru.

FC Botoşani: Pap – Haruţ, Miron, Chindriş, Ţigănaşu – Papa, Rodriguez – Ashkovski (Moussa ’87), Ongenda (Ebenhofer ’79), Roman (Keyta ’46) – Ofosu. Antrenor: Marius Croitoru.

Cartonaşe galbene: Pîrvulescu ’56, ’71 / Ashkovski ’38, Miron ’42, Papa’65

Cartonaş roşu: Pîrvulescu ‘71

Arbitri: Sebastian Colţescu – Ovidiu Artene, Alexandru Cerei – Horia Gabriel Mladinovici; Observatori: Eduard Dumitrescu, Paul Cazan.