Atalanta a reușit să se califice în optimile Champions League, în ciuda startului dezastruos de campanie (avea un singur punct după patru meciuri jucate). Echipa din Bergamo s-a impus cu 3-0 împotriva lui Șahtior și a terminat pe locul secund în Grupa C. Italienii au fost ajutați și de Manchester City, care a învins-o pe Dinamo Zagreb cu 4-1.

Castagne 66, Pasalic 80 și Gosens 90+4 au înscris pentru Atalanta. În minutul 77, Dodo (Șahtior) a fost eliminat).Vezi aici cele mai importante momente ale partidei dintre Șahtior și Atalanta.

În Croația, Dinamo Zagreb a deschis scorul prin Olmo în minutul 10, însă Gabriel Jesus cu un hat-trick (34, 50 și 54) și Foden (84) au adus victoria "cetățenilor" lui Guardiola. Vezi aici acele cinci reușite.

Șahtior Donețk va evolua în 16-imile Europa League.