PSG a ajuns la 13 victorii în actualul sezon din Ligue 1, după ce a învins-o în deplasare pe Montpellier, scor 3-1, în etapa a 17-a. Parizienii au revenit de la 0-1, profitând de superioritatea numerică.

Montpellier a condus cu 1-0 la pauza meciului de pe Stade de la Mosson, după autogolul lui Paredes, din minutul 41. Gazdele au rămas în inferioritate numerică în minutul 72, Mendes fiind eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.

Parizienii au profitat de situație, iar două minute mai târziu Neymar a egalat scorul pe tabelă. După alte două minute, Mbappe (76') și-a adus echipa în avantaj, iar Icardi a stabilit rezultatul final (3-1) cu un gol marcat în minutul 81.

Cu 39 de puncte acumulate după 16 etape disputate, PSG este liderul clasamentului, la opt lungimi față de Marseille, ocupanta locului secund. Montpellier se află pe poziția a noua, cu 24 de puncte.

Vezi aici golurile partidei Montpellier vs PSG.