Olympique Lyon s-a impus categoric în deplasarea de la Nimes, scor 4-0, profitând și de faptul că gazdele au evoluat în nouă jucători din minutul 40. Partida a contat pentru etapa a 17-a din Ligue 1.

Nimes a jucat în dublă inferioritate numerică din minutul 40. Valls a părăsit terenul încă din minutul 5, după ce a văzut roșu direct. El a fost urmat de Paquiez, care a primit două cartonașe galbene în decurs de două minute.

Golurile victoriei au fost marcate de Depay 16' (penalty), 64', Aouar 71' şi Andersen 79'.

Ciprian Tătărușanu nu a făcut parte din lotul echipei Olympique Lyon pentru meciul cu Nimes, fiind accidentat la spate.

În urma acestui rezultat, Lyon a urcat pe locul 5, cu 25 de puncte, în timp ce Nimes rămâne pe ultima poziție, cu 12 puncte.

Vezi aici rezumatul partidei Nimes vs Lyon.