Olympique Lyon a fost învinsă pe teren propriu, cu scorul de 1-0, de formaţia Lille OSC, într-o partidă din cadrul etapei a 16-a a campionatului de fotbal al Franţei, disputată marţi seara, scrie Agerpres.

Oaspeţii au marcat unicul gol al întâlnirii în repriza secund, prin Jonathan Ikone (68). Portarul român Ciprian Tătăruşanu nu a făcut parte din lotul lui Olympique Lyon.

Rezumatul meciului Lyon vs Lille.

Într-un alt meci, Olympique Marseille s-a impus cu 2-0 pe terenul lui Angers, prin golurile lui Morgan Sanson (17) şi Dimitri Payet (41 - penalty). Elevii antrenorului Andre Villas-Boas au obţinut a cincea victorie consecutivă în campionat, consolidându-şi poziţia secundă în clasament.

Rezumatul meciului Angers vs Marseille.

Girondins Bordeaux a înregistrat cea mai categorică victorie a serii, 6-0 pe teren propriu cu Nimes, graţie căreia a urcat pe treapta a treia a podiumului. Eroul serii a fost tânărul atacant nigerian Josh Maja (20 ani), autorul unui hat-trick, în minutele 25, 38 şi 53. Celelalte goluri au fost înscrise de Nicolas de Préville (58) şi Otavio (77, 87).

Rezumatul meciului Bordeaux vs Nimes.

Rezultate consemnate marţi:

Brest - Strasbourg 5-0

Au marcat: Mendy (20), Battocchio (45+1, 53, 75), N'Goma (90+4 s.p.)

Angers - Olympique Marseille 0-2

Au marcat: Sanson (17), Payet (41 - penalty).

Olympique Lyon - Lille OSC 0-1

A marcat: Ikone (68).

Girondins Bordeaux - Nimes 6-0

Au marcat: Maja (24, 37, 53), de Preville (58), Otavio (76, 87).

Miercuri sunt programate meciurile Dijon - Montpellier, FC Metz - Rennes, FC Toulouse - AS Monaco, Amiens - Reims, AS Saint-Etienne - Nice şi Paris Saint-Germain - FC Nantes.

1. Paris SG 14 jocuri (30:8) 33 puncte

2. Marseille 16 (22:18) 31

3. Bordeaux 16 (27:17) 26

4. Lille 16 (20:15) 25

5. Angers 16 (19:21) 24

6. Montpellier 15 (18:12) 23

7. Nantes 15 (14:14) 23

8. Lyon 16 (24:16) 22