Echipa Real Madrid a învins în deplasare, cu scorul de 2-1, formaţia Deportivo Alaves, într-o partidă din cadrul etapei a 15-a a campionatului de fotbal al Spaniei, disputată sâmbătă. Graţie acestui succes, Real Madrid a urcat provizoiu în fotoliul de lider, în aşteptarea deznodământului derby-ului etapei, Atletico Madrid - FC Barcelona, programat duminică seara, potrivit Agerpres.

Madrilenii au deschis scorul prin Sergio Ramos, în minutul 52, însă căpitanul Realului a comis apoi un fault în propriul careu, permiţându-le gazdelor să egaleze, în urma unui penalty transformat de Lucas Perez (65).

Elevii lui Zinedine Zidane au plecat acasă cu toate cele trei puncte, graţie golului marcat de Dani Carvajal, în minutul 70.

Aici poți vedea cele trei goluri.

Vineri, în prologul etapei a 15 din Primera Division, Celta Vigo a remizat pe teren propriu, 0-0, cu Valladolid.