Dinamo a câștigat la limită disputa de pe teren propriu cu Politehnica Iași, scor 1-0, în etapa a XVIII-a a Ligii I. Grație acestei victorii, "câinii" s-au apropiat la două puncte de ultimul loc de play-off, ocupat în acest moment de FCSB.

Golul victoriei a fost marcat de Perovic, în minutul 48, cu o lovitură de cap, după o centrare a lui Dan Nistor.

Politehnica Iaşi a rămas în inferioritate numerică în minutul 82, când Loshaj a primit al doilea galben și a fost eliminat.

Dinamo a acumulat 25 de puncte și se află la două lungimi de ultimul loc de play-off, ocupat în prezent de FCSB, care va juca sâmbătă în deplasare cu FC Voluntari. Poli Iași este pe poziția a noua, cu 22 de puncte.

Au evoluat echipele:

Dinamo: Piscitelli – Ciobotariu, Puljic, Popescu, Corbu – Mrzljak (Răuţă ’63), Filip – Sorescu, Nistor, Moldoveanu (Moura ’76) – Perovic (Popa '90+3). Antrenor: Dusan Uhrin jr.

Poli Iaşi: Rusu – Cabral, Breeveld, Frăsinescu, Bădic – Passaglia, Loshaj – Horşia (Bîrnoi ’75), Didac (Assulin ’57), Fr. Cristea (Haţiegan ’65) – Andrei Cristea. Antrenor: Mihai Teja

Cartonaşe galbene: Corbu ’45, Puljic ’45, Ciobotariu '90+3 / Cabral ‘8, Loshaj ’45, ‘82 Breeveld ’45, Fr. Cristea ‘55

Cartonaş roşu: Loshaj ‘82

Arbitri: Iulian Călin – Mircea Orbuleţ, George Florin Neacşu – Marian Barbu

Observatori: Cristian Nica, Viorel Ilinca

Mihai Teja: "Nu avem lot care să ne permită să ducem o luptă pentru play-off"

"Am sperat la mai mult, mai ales în prima repriză. Cred că am avut și un penalty la Loshaj, când s-a dat fault în atac. Asta este, fotbalul este pe goluri. Din păcate, trecem printr-o perioadă grea", a declarat Mihai Teja la Look Plus.

"Acum este dificil, după ce am acumulat multe puncte la începutul campionatului. N-avem un lot care să ne permită să ducem o luptă pentru play-off. Am primit un gol dintr-o fază fixă. Nu cred că Dinamo a controlat jocul", a mai spus antrenorul lui Poli Iași.