​FC Astana, cu Dorin Rotariu integralist, a învins-o pe Manchester United, joi, la Nur-Sultan, scor 2-1, în penultima rundă din grupa L a Europa League, scrie Mediafax.

Manchester United, calificată deja în șaisprezecimile Europa League, a folosit nouă jucători în echipa de start din propria academie, media de vârstă a întregului lot fiind de doar 21,6 ani. Echipa condusă de Ole Gunnar Solskjaer a deschis scorul după zece minute, prin Lingard, care a șutat bine din afara careului.

Astana a revenit în joc în partea secundă. Shomko a restabilit egalitatea în minutul 55, iar autogolul lui Bernard, din minutul 62, a adus victoria formației din Kazahstan, scor 2-1.

Dorin Rotariu a fost integralist la Astana și a avut o ocazie importantă de a înscrie în prima repriză.

Vezi aici golurile partidei FC Astana vs Manchester United.