Gheorghe Popescu, despre barajul pentru CE: "Aş vrea Feroe şi Malta pentru că pe ele le-am bătut"

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Joi, 21 noiembrie 2019, 20:53 Sport | Fotbal


Gica Popescu
Foto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro
​Fostul internaţional Gheorghe Popescu spune că în barajul pentru play-off-ul Euro 2020 şi-ar dori ca România să joace cu Insulele Feroe şi Malta, acestea fiind singurele formaţii pe care echipa noastră le-a învins în preliminariile pentru Campionatul European, precizând că este greu să alegem o echipă despre care să fim siguri că nu ne va pune probleme, potrivit News.ro.

Popescu a fost întrebat joi seara, la evenimentul prin care Viitorul Constanţa a sărbătorit alături de fani 10 ani de la înfiinţarea clubului, pe cine ar dori pentru naţionala României la tragerea la sorţi pentru barajul de la Euro 2020.

“Aş dori Feroe şi Malta, pentru că pe ele le-am bătut”, a răspuns Popescu în glumă. “Este foarte greu să spunem să alegem o echipă care să fim siguri că nu ne va pune probleme aşa cum a arătat echipa naţională în ultima următoare. Eu mă încăpăţânez să cred că fotbalul românesc are resursele necesare pentru a forma o echipă naţională, care să înceapă din nou să facă performanţă. Am văzut cu toţii ce s-a întâmplat în vară la echipa de tineret şi ceea ce arată că fotbalul românesc are resurse, fotbalul românesc are talente, important este să ştim ce să facem cu ele”, a adăugat fostul fotbalist.

El crede că noul antrenor al României are o misiune dificilă, având de realizat o simbioză între jucătorii de la U21 şi fotbaliştii cu experienţă.

“Cred că până la urmă cei care aleg sunt cei de la Federaţie, este o alegere dificilă acum pentru că echipa naţională se află într-un moment dificil, de asemenea, antrenorul care va decide Federaţia să-i facă propunerea va trebui să se gândească foarte atent şi sunt convins că se va gândi foarte atent dacă va prelua echipa naţională, avem nevoie de un antrenor cu experienţă, care să poată să lucreze cu această simbioză între cei de la la U21 şi jucătorii cu experienţă pentru că e greu să joci numai cu jucători de la U21, ai nevoie şi de experienţă, ai nevoie şi de maturitate, deci este un moment dificil”, a mai afirmat Popescu.

El consideră că Gheorghe Hagi, antrenorul Viitorului, aflat pe lista posibililor selecţioneri, are capacitatea să antreneze nu doar naţionala, ci orice altă echipă.

“Gică Hagi ştim cu toţii că are capacitatea, nu să antreneze echipa naţională, ci orice echipă indiferent de magnitudinea ei. Este antrenorul care a făcut performanţă la echipa de club, dând cei mai buni jucători an de an, a fost în play-off, a câştigat campionatul, Cupa, Supercupa, a creat echipa U21, majoritatea jucătorilor de acolo fiind creaţi în Academie. Cred că Gică nu mai are nimic de demonstrat, a demonstrat tot ce se putea demonstra. Ştiţi cât mult este legat de proiectul de aici, câte ambiţii are legat de proiectul de la Constanţa, este vorba strict de o alegere personală şi de o evaluare personală care sunt convins că Gică o face”, a mai declarat Popescu.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3196 vizualizari

  • +3 (13 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 21 noiembrie 2019, 20:56)

    polonyca [anonim]

    • +2 (12 voturi)    
      Te miri degeaba (Joi, 21 noiembrie 2019, 23:32)

      Anarb [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Sa-i tunzi castron nu vrei sau sa le pui matricola cand ies in oras? Ia propune la Uefa sa-i exmatriculeze pe alde Neymar sau Ramos ca prea sint tatuati!
      Unii daca nu inteleg fotbal, macar isi proiecteaza reflexele comuniste dinainte de ‘90; asta e problema noastra, tatuajele!?
      Ce bun antrenor e Contra ca nu e asa tatuat...Nici nu stiu de ce pleaca.
      • -1 (7 voturi)    
        problema (Vineri, 22 noiembrie 2019, 7:54)

        thebblack [utilizator] i-a raspuns lui Anarb

        problema nu sunt tatuajele, ci cand tatuajele tin exclusiv loc de talent, munca, daruire. si atunci ajungem sa ne dorim ne dorim sa ne intalnim la baraj cu malta,

        de ce nu un loc obtinut prin special olympics...
      • -4 (4 voturi)    
        pai sincer (Vineri, 22 noiembrie 2019, 13:35)

        Gheorghe_Dan [utilizator] i-a raspuns lui Anarb

        mai bine cu matricola.. inainte castigau liga campionilor pentru un video.
        Cu tatuajele alea arata ca niste papuasi plecati la vanatoare de crocodili... n-am nimic cu ei sa faca ce vor, dar la echipa nationala trebuie sa fii exemplu din toate punctele de vedere, iar astia sunt contra-exemple din toate punctele de vedere. Poate sa vina si Mourinho, tot n-o sa batem islanda
        • +2 (2 voturi)    
          Gresit (Vineri, 22 noiembrie 2019, 17:48)

          Anges [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe_Dan

          Mai zilele trecute a declarat Cornel Finu ca un fotbalist de top din perioada 80-90 castiga 20-30.000 de lei pe luna.
          Aro, video, color...erau extra.
  • 0 (12 voturi)    
    Rejele Gica in magnitudinea sa a demonstrat ! (Joi, 21 noiembrie 2019, 21:02)

    Plagarus [utilizator]

    Ce supTil este il consigliere de la famiglia si atent cu cumnatul.
    • +8 (10 voturi)    
      Ei lasati dl. Plagarus (Joi, 21 noiembrie 2019, 23:26)

      Anges [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      ...ca de data asta filiera a fost dinamovista. Am mai dat din Gurita, am mai inchis ochii la un Mogos, Sapunaru sau Grozav, am adus si noi Neicutesti, Nedelceari si Antoni care joaca pe nicaieri (ca Grigore e senator de drept).
      Deh, daca la Dinamo s-a terminat de supt, ne mutam la nationala. ;)
  • 0 (12 voturi)    
    eu as vrea San Marino si Vatican (Joi, 21 noiembrie 2019, 21:16)

    mnicku [utilizator]

    si nu-i sigur ca le batem
  • 0 (12 voturi)    
    Pe bune? (Joi, 21 noiembrie 2019, 21:45)

    ak33 [utilizator]

    De ce sa vrei adeversari slabi? Sa te lauzi ca ce? L ai bătut pe prostul clasei? Ce mare jucator ai fost ce.... Ai ajuns?
    • +8 (10 voturi)    
      Era o ironie (Joi, 21 noiembrie 2019, 23:34)

      ids [utilizator] i-a raspuns lui ak33

      Citeste articolul inainte sa sari la postat.
  • 0 (14 voturi)    
    Chiar? (Joi, 21 noiembrie 2019, 22:08)

    briciu [utilizator]

    Intereseaza pe cineva parerea unui puscarias ??
  • -1 (11 voturi)    
    ce kkt zice asta? (Joi, 21 noiembrie 2019, 22:26)

    AnderT [utilizator]

    dizolvati echipa si splati-va pe cap cu scoala lui Hagi, mai vb.im peste o suta de ani...
    • +8 (10 voturi)    
      Sigur (Joi, 21 noiembrie 2019, 23:39)

      Iomen [utilizator] i-a raspuns lui AnderT

      Trebuie dizolvata. Pai Deac, Sapunaru, Grigore, Budescu, Alibec unde mai joaca daca vin astia micii care au speriat vestul la Under 21? Pai cum mai facea Rat record de selectii daca ieseam mai devreme cu idea de cluburi pepiniera?
  • -1 (11 voturi)    
    D l (Joi, 21 noiembrie 2019, 22:48)

    briciu [utilizator]

    P U S C A R I E
  • -4 (8 voturi)    
    contra (Vineri, 22 noiembrie 2019, 1:43)

    nash pandelica [utilizator]

    dupa meciul cu suedia, pierdut in teren, prin slaba participare a jucatorilor nostri, stiind ca nu mai are ce pierde, a facut o demonstratie despre ce inseamna presa. presa care ar trebui sa fie de stiri, nu presa de presat. in ortografie de dinainte de razbel, presa era altceva decat presa.
    deci, a pus in teren o echipa presata de presa de bine, in frunte cu digi/ gigi sport. a fost ultima ironie, razbunarea lui gurita pt. tot ce'a scris presa, nu pressa, impotriva sa.
    cu gica dublu la carma, rezultatul va fi acelasi. "copiii lui gica rex si'ai cumnatului sau, n'au reusit nimic, in ultimii ani de iesiri in UEFA.

    cat de mult laudatul radoi si tinerii sai care au speriat vestu si estul deopotriva, taman o dadura si ei in bara, slabe sperante sa mai reediteze performanta.

    mai recititi interviul lui chipciu, care a facut o caracterizare sincera si buna fotbalului romanesc si al fotbalistului roman. spunea ceva de invatatul pasarii mingiei. asa ne'au aratat sudedezii. dintr'o atingere, max doua, si precis, de lungul si de'a latul terenului.

    dar, ce sa vezi, ai nostri gresec pase la cinci metri....
    • +3 (5 voturi)    
      Vezi ca sintem grupa H nashule! (Vineri, 22 noiembrie 2019, 7:37)

      Ioizu [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Cre’ca te-ai uitat la R. Moldova; seamana steagurile. Ai noatri la U21 sint pe 2 la 2 puncte de Danemarca (pe 1) si la 3 de Finlanda (pe 3).
      Daca te referi la ultimul meci (0-0 la Irlanda de N) afla ca Finlanda a facut egal acasa cu ei, iar Danemarca abia i-a batut acasa cu 2-1 (noi le-am dat 3-0). Da’ hai sa ne trezim vorbind!
  • -1 (7 voturi)    
    Hai (Vineri, 22 noiembrie 2019, 11:30)

    JustinCase [utilizator]

    Incuiati usa, stingeti lumina, plecati acasa.
  • -2 (4 voturi)    
    Hagi este enervant. (Vineri, 22 noiembrie 2019, 13:56)

    asavreau [utilizator]

    Gică Popescu este catastrofă.A ajuns vedetă promovată de media,probabil pe bani.Gică Popescu nu a reușit de unul singur mai nimic în viață.Școala lui de fotbal nu a mers,nu mai comentez de ce.A vrut Hagi să-l coopteze la Viitorul și sa speriat de rigiditatea lui Gică(cumnat) și a fugit.Norocul lui că a găsit niște fraieri la guvern și i-au dat ceva de făcut.Nu va face și când va fi cazul,nu Gică va primi înjurăturile.Gică cine știe pe unde va fi,că-i place să umble teleleu.Și pe la Guvern,trece pe la stadioanele în construcție când face prim ministrul vizite.În rest stă.La căldurică,în birou,cu secretară,șofer.Știți ce nu am auzit eu la Gică?O vorbă de mulțumire pentru antrenorul care a făcut fotbalist din el.Oare de ce?!
    • +2 (2 voturi)    
      Asta e categoria Dan Nistor (Vineri, 22 noiembrie 2019, 17:52)

      Anarb [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      In afara de capitan la Barcelona si la nationala Gica Popescu n-a facut nimic in cariera. :)
    • +1 (1 vot)    
      Esti cumva Ion Tiriac? (Vineri, 22 noiembrie 2019, 21:36)

      ids [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Altfel e prea mare aroganta sa spui ca te enerveaza Hagi.
      A adus Romaniei mai multa recunoastare, mai multi bani (investiti in tara) si mai mult bucurie si mandrie romanilor decat tine.
      Cand o sa-l depasesti, mai vorbim...