VIDEO Barcelona - Celta Vigo 4-1 / Hat-trick pentru Messi - Barcelona, la egalitate de puncte cu Real Madrid în fruntea clasamentului

Duminică, 10 noiembrie 2019, 8:55 Sport | Fotbal

Lionel Messi, hat-trick cu Celta Vigo
Barcelona a dat din nou recital pe Camp Nou, cu Lionel Messi în rolul principal. Catalanii au învins-o cu 4-1 pe Celta Vigo, într-un meci din etapa a 13-a din La Liga. Messi a fost eroul partidei, argentinianul reușind un hat-trick de excepție. În urma acestui rezultat, trupa lui Valverde se află pe primul loc în clasament, la egalitate de puncte cu rivala Real Madrid, ocupanta poziției secunde.

Messi a deschis scorul în minutul 23, din penalty. Oaspeții au egalat prin Olaza, în minutul 42, dar catalanii au preluat din nou conducerea grație a două goluri înscrise de Messi din lovituri libere executate identic. Tabela a fost închisă de Busquets, în minutul 85, cu un șut superb de la marginea careului de 16 metri.

Performanțele lui Lionel Messi după meciul cu Celta Vigo:
  • După evoluția impecabilă de pe Camp Nou, Lionel Messi a egalat un record deținut de Cristiano Ronaldo: a ajuns la 34 de hat-trick-uri în La Liga.
  • Lionel Messi și-a trecut în cont al 52-lea hat-trick, după ce a înscris al 52-lea gol din lovitură liberă.
  • Începând din sezonul 2011/12, Messi a marcat 29 de goluri din lovituri libere în La Liga, mai multe decât toate echipele din primele 5 campionate din Europa: Juventus (27), Real Madrid (23), Roma (21), Lyon (21) și PSG (20).
Hat-trick-urile reușite de Messi, în funcție de competiție:

Sursă foto: captură uefa.com

În confruntarea cu Celta Vigo, Sergio Busquets a bifat meciul cu numărul 550 în tricoul Barcelonei, fiind al cincilea în clasamentul all-time al jucătorilor cu cele mai multe apariții pentru gruparea de pe Camp Nou. Busquets a debutat la Barcelona pe 13 septembrie 2008, într-o partidă Barca - Racing.