​Astra Giurgiu a învins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 4-0 (1-0), formaţia Poli Iaşi, într-un meci din cadrul etapei a XV-a a Ligii I. Gazdele au avut o repriză superioritate numerică. Budescu a marcat un gol direct din corner şi altul după o execuţie spectaculoasă. Astra a urcat provizoriu pe podiumul Ligii I, potrivit News.ro.

Liga 1Foto: lpf.ro

Au marcat: Budescu '27 şi '81, V. Gheroghe '76 şi '86.

Francisc Cristea a fost eliminat de arbitrul Haţegan pentru un fault în finalul reprizei I. Însă centralul i-a arătat jucătorului ieşean al doilea galben după ce a fluierat finalul primei reprize.

1-0, min. 27: Budescu a marcat dintr-un corner executat de pe partea stângă;

2-0, min. 76: Begue a scăpat pe contraatac şi i-a pasat lui V. Gheorghe, care a marcat din poziţie singur cu portarul;

3-0, min. 81: Budescu a înscris cu o execuţie spectaculoasă, cu exteriorul piciorului drept, dintr-un unghi mai mic de 30 de grade, de pe partea dreaptă, mingea prinzând o boltă şi intrând în plasa laterală a porţii apărate de Târnoveanu;

4-0, min. 86: V. Gheorghe a marcat tot pe contraatac şi tot singur cu portarul, după o pasă a lui Alibec.

Au evoluat următoarele echipe:

Astra: Lazar - Graovac, Tamaş, Dima - Fl. Matei (Begue '61), G. Simion (Răduţ '51), Crepulja, Radunovici - V. Gheorghe, Alibec, Budescu (D. Gheorghe '84). Antrenor Bogdan Andone;

Poli Iaşi: Târnovanu - Gallego, Mihalache, Diallo, Bădic - Breeveld, Passaglia - Horşia (Carlone '53), F. Cristea, Popadiuc (Haţiegan '77) - A. Cristea (Bălan '66). Antrenor Mihai Teja.

Cartonaşe galbene: Simion / Francisc Cristea '21 şi după încheierea primei reprize, Bădic '41, A. Cristea '45, Breeveld '69, Mihalache '78.

Cartonaş roşu: Francisc Cristea, în pauza meciului.

Arbitri: Ovidiu Haţegan – Sebastian Eugen Gheorghe, Radu Adrian Ghinguleac – Iulian Călin; Observatori: Adrian Vidan, Marin Petrache.