Liverpool a fost condusă pe teren propriu de Tottenham încă din primul minut, dar cormoranii au fost cei care la final au obținut cele trei puncte. Echipa lui Klopp s-a impus cu 2-1, grație golurilor marcate de Henderson și Salah (penalty) în repriza secundă. În altă partidă a serii, Manchester United a învins-o în deplasare pe Norwich (penultima clasată), scor 3-1.

Tottenham a deschis scorul pe Anfield după doar 47 de secunde de la fluierul de start. Harry Kane a urmărit o minge trimisă de Heung-Min Son în bara transversală și l-a învins pe Allison cu o lovitură de cap. Oaspeții au intrat în avantaj la pauză, dar "cormoranii" au reușit să întoarcă scorul.

Jordan Henderson a egalat scorul în minutul 52, cu un șut cu stângul din prima, din unghi. Golul victoriei a fost semnat de Mohamed Salah, din penalty, în minutul 75.

Liverpool păstrează astfel distanța de șase puncte față de urmăritoarea Manchester City. De partea cealaltă, Tottenham ocupă doar locul 11, cu 12 puncte după 10 etape.

Vezi aici golurile meciului Liverpool vs Tottenham.