Răzvan Burleanu îi reclamă pe norvegieni la UEFA: "Este o insultă adusă copiilor noştri"

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 16 octombrie 2019, 8:10 Sport | Fotbal


Razvan Burleanu
Foto: Facebook/ Federatia Romana de Fotbal
​Preşedintele FRF, Răzvan Burleanu, a declarat, marţi, că îl va informa pe delegatul UEFA de declaraţiile selecţionerului norvegian Lars Lagerback, conform cărora el speră să nu audă scandări rasiste din partea copiilor prezenţi pe Arena Naţională, transmite News.ro.
"Am rămas şi noi uimiţi de reacţia lor. Noi le-am pus la dispoziţie toate procedurile pe care le-am avut în organizarea acestui eveniment, pentru că şi pentru ei, ca şi pentru toată Europa de altfel, este un eveniment uriaş, un eveniment dificil de organizat, un eveniment care se bazează în primul rând pe părinţi, copii, şcoli şi cluburi de fotbal în acelaşi timp, pentru că toţi aceştia au dus greul ca toţi copiii să fie în această seară pe stadion. Noi considerăm că este o insultă adusă copiilor noştri, de aceea practic vom şi informa delegatul UEFA de această declaraţie", a declarat Burleanu, înaintea partidei.

După meci, Bulreanu a afirmat că rezultatul de egalitate este unul bun: "Trebuia să câştigăm meciul cu Suedia indiferent de ce se întâmpla în această seară. A fost un meci frumos, a fost un meci deschis, chiar a avut ritm. Cred că şi copiii s-au bucurat. Ne-am fi dorit să plece acasă cu cu o victorie a tricolorilor în această seară, dar până la urmă e un rezultat bun, ne ajută şi egalul din Suedia, astfel încât totul se joacă până în ultima etapă."

România a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-0), meciul disputat, marţi, pe Arena Naţională, cu Norvegia, în etapa a VIII-a a Grupei H a preliminariilor Euro-2020. Puşcaş a ratat un penalti, în minutul 52. România rămâne pe locul al treilea al grupei.

Au marcat: Mitriţă '62 / Sorloth '90+2.

În minutul 51, Mitriţă l-a deschis pe Bancu în careul oaspeţilor, iar Berge l-a busculat pe jucătorul Universităţii Craiova. Arbitrul a dictat penalti. Puşcaş a executat lovitura de la 11, dar Jarstein a respins în corner, în minutul 52.

În minutul 64, Florin Andone a trimis balonul cu capul în bară.

La această partidă au asistat 29.854 de copii şi însoţitori ai acestora, după ce UEFA a sancţionat echipa României cu un meci cu porţile închise.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7511 vizualizari

  • -7 (19 voturi)    
    Cine vorbeste de rasism: (Miercuri, 16 octombrie 2019, 8:43)

    aniod [utilizator]

    norvegienii!
    Norvegia este patria lui Breivik.

    http://stiri.tvr.ro/ultima-zi-de-audieri-breivik-oamenii-ma-implorau-sa-nu-le-iau-viata-e-doar-i-am-impuscat-in-cap_14157.html#view

    Citez: "Teroristul (Breivik) şi-a motivat crimele spunând că vrea să apere Norvegia de multiculturalism".
    • +7 (13 voturi)    
      ! (Miercuri, 16 octombrie 2019, 8:50)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      Alte exemple inafara de un dezaxat mai ai? Si Romania e patria lui Ceausescu, iliescu, dragnea, dinca and more!
      • -3 (3 voturi)    
        Dimpotriva, (Miercuri, 16 octombrie 2019, 10:01)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

        Romania e saraca in criminali in serie. Doar Ramaru si, hai sa zicem Danca. Pe cand norvegienii sunt niste deprimati fara lumina, care traiesc o buna parte a anului in semiintuneric.
    • +1 (1 vot)    
      Scandalul galeriei, a evitat un concert Puie MSD! (Miercuri, 16 octombrie 2019, 15:33)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      Scandalul galeriei, a evitat un concert Puie MSD, in campania electorala!

      Vuie Miorica! strigat pe stadion la meciul cu Norvegia ii incheia orice dezbatere electorala!

      Acum ati inteles cum Galeria vine sa salveze PSD incaodata?
  • +6 (8 voturi)    
    Ce naste din pisica,....ajunge patriot ca Burleanu (Miercuri, 16 octombrie 2019, 9:01)

    Plagarus [utilizator]

    Temeri justificate cand ajungi la marginea Europei.!
  • +2 (14 voturi)    
    ce prostie .. (Miercuri, 16 octombrie 2019, 9:27)

    sareta [utilizator]

    Cum poti sa lauzi ”initiativa” idioata de a umple un stadion cu 30.000 de copii ?Cat despre calitatea parintilor si a scolilor care au acceptat ca acesti copii sa fie carati in tribune mult dupa ora lor de culcare ,nu mai este nimic de zis.Europa stie de mult timp despre acest aspect ....
    • -5 (9 voturi)    
      Eu cred ca initiativa a fost buna (Miercuri, 16 octombrie 2019, 10:02)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui sareta

      Asa am avut spectatori la meci. Fara ei, luam bataie.
      • -4 (6 voturi)    
        Adica mai bine cu 30 000 spectatori, (Miercuri, 16 octombrie 2019, 10:37)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        fie ei si copii, decat fara niciun spectator.
    • 0 (2 voturi)    
      Ba bine ca nu (Miercuri, 16 octombrie 2019, 10:53)

      McChicken [utilizator] i-a raspuns lui sareta

      Initiativa UEFA a fost una foarte buna, iar reactia norvegienilor impotriva prezentei unor copii mi se pare jenanta, as fi asteptat altceva tinand cont de nivelul lor de civilizatie. Adevarat ca a fost vacarm, asta este si farmecul. Venirea la acest meci este pentru multi dintre acei copii evenimentul vietii lor de pana acum. Nu se intampla nimic daca o data nu se culca la ora 9 si dorm prin autocar, sigur nu regreta niciunul. La toate sporturile prezenta copiilor este, sau ar trebui incurajata.

      M-am bucurat sincer sa privesc un meci (cu spectatori) in care la degajarile portarului advers sa nu aud "S... p...". Iar manifestarile rasiste au lipsit cu desavarsire.
  • -3 (5 voturi)    
    Very good (Miercuri, 16 octombrie 2019, 10:20)

    Zummm [utilizator]

    Bai nene nu suntem noi cei mai negrii din Europa Calmo Calmo.
  • +1 (3 voturi)    
    Burleanu se dovedește nesimțit. (Miercuri, 16 octombrie 2019, 12:13)

    asavreau [utilizator]

    Ar fi bine să explice românilor de ce nu a putut organiza meciul cu spectatori și de ce și cine ia învățat pe copii să folosească strigăte obscene.
    • +2 (2 voturi)    
      Pentru ca UEFA (Miercuri, 16 octombrie 2019, 13:21)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      a impus jucarea meciului fara spectatori din cauza a ce s-a intamplat la meciul cu Spania.