Cristiano Ronaldo a atins o bornă impresionantă. Lusitanul a marcat golul cu numărul 700 din întreaga carieră, în meciul pierdut de Portugalia în Ucraina, scor 1-2, în cadrul preliminariilor Euro 2020. Jucătorul lui Juventus a punctat din penalty, în minutul 72.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Ucraina a condus cu 2-0 la pauză, după golurile lu Yaremchuk (6') și Yarmolenko (27'). În minutul 72, Stepanenko a primit la doilea cartonaș galben și a fost eliminat, în timp ce Portugalia a beneficiat de o lovitură de la 11 metri. Ronaldo a transformat de la punctul cu var, dar rezultatul final a fost 2-1 pentru Ucraina, care și-a asigurat astfel prezența la Campionatul European din 2020.

Vezi aici golurile partidei Ucraina vs Portugalia.

Rezultatele serii în Grupa B:

Lituania - Serbia 1-2

Au marcat: Donatas Kazlauskas 79, respectiv Aleksandar Mitrovic 48, 53.

Ucraina - Portugalia 2-1

Au marcat: Roman Yaremchuk 6, Andrei Yarmolenko 27, respectiv Cristiano Ronaldo 72 - penalty.

1 Ucraina 19 puncte

2 Portugalia 11

3 Serbia 10

4 Luxemburg 4

5 Lituania 1

Cristiano Ronaldo, cel mai bun marcator internaţional din Europa:

CU 95 de goluri pentru Portugalia, Cristiano Ronaldo este cel mai bun marcator internațional din Europa. Lusitanul este urmat în acest top de Ferenc Puskas, care a marcat de 84 de ori pentru naționala Ungariei. La nivel mondial, Ronaldo este depășit doar de Ali Daei, care a înscris 109 goluri pentru naționala Iranului.

Golurile lui Ronaldo la naționala Portugaliei:

• Ronaldo a înscris 44 de goluri pe teren propriu, 36 în deplasare, iar 15 au fost pe teren neutru.
  • Ronaldo a marcat în 63 de meciuri. Portugalia a obținut victoria în 52 dintre ele, în șase a pierdut, iar alte cinci s-au teminat la egalitate.
  • Ronaldo are opt hat-trick-uri la naționala Portugaliei și 14 duble. De două ori a reușit patru goluri într-un meci.
  • La echipa națională, Cristiano Ronaldo are și victime preferate. De-a lungul timpului a marcat câte cinci goluri împotriva unor echipe precum Suedia, Letonia, Andorra și Armenia, în timp ce împotriva Estoniei, Insulelor Feroe, Ungariei, Lituaniei, Luxemburgului și Olandei a înscris câte patru goluri. El nu a marcat niciodată împotriva Franței, Germaniei, Italiei sau Angliei.

Golurile înscrise de Cristiano Ronaldo la echipele de club, potrivit transfermarkt:

Sporting Lisabona: 5 goluri în 32 de meciuri

Manchester United: 118 în 292

Real Madrid: 450 în 438

Juventus: 32 în 51