Echipa națională de fotbal a Italiei a obținut calificarea la Campionatul European din 2020, sâmbătă, după ce a învins Grecia, pe Stadio Olimpico din Roma, scor 2-0, în runda a șaptea a preliminariilor. În grupa României, Suedia s-a impus categoric în Malta, scor 4-0, în timp ce Norvegia și Spania au încheiat la egalitate partida disputată la Oslo, scor 1-1.

Italia va participa la un turneu final după o pauză de patru ani. "Squadra Azzurra" a ratat calificarea la Campionatul Mondial din 2018, disputat în Rusia, după ce a pierdut barajul cu Suedia, scor 0-1, la general.

Italia va disputa meciurile din grupa de la Euro 2020 chiar pe teren propriu. Stadionul "Olimpico" va găzdui meciul de deschidere din grupa A, alte două din aceeași grupă și un sfert de finală, potrivit Mediafax.

La Euro 2020 și-a mai asigurat prezența până acum echipa Belgiei, după ce a surclasat-o joi pe San Marino, scor 9-0, în Grupa I a preliminariilor. ''Diavolii roşii'' au maximum de puncte după şapte meciuri şi un golaveraj de invidiat, 28-1.

Turneul final va avea loc în perioada 12 iunie 2020 - 12 iulie 2020.