Belgia a devenit, joi seara, prima echipă calificată la EURO 2020, după ce a surclasat San Marino cu scorul de 9-0, pe teren propriu, în Grupa I a competiţiei. ''Diavolii roşii'' au maximum de puncte după şapte meciuri şi un golaveraj de invidiat, 28-1, informează Agerpres.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Rusia, aflată la trei puncte de belgieni şi la zece de Cipru, este şi ea aproape să îşi asigure biletul pentru Campionatul European de anul viitor.

Polonia s-a desprins în fruntea Grupei G, după 3-0 cu Letonia, în deplasare, graţie hat-trick-ului semnat de Lewandowski, care are 11 goluri marcate în ultimele şapte partide.

Olanda a reuşit o revenire remarcabilă şi o victorie preţioasă, 3-1 cu Irlanda de Nord. Oaspeţii au deschis scorul în min. 75, dar ''portocala mecanică'' a egalat şase minute mai târziu prin Depay, marcând golurile victoriei în minutele adiţionale, prin acelaşi Depay şi Luuk de Jong.

Vicecampioana mondială Croaţia a învins Ungaria la scor de forfait, 3-0, ratând şi un penalty.

Au marcat: Modric ‘5, Petkovic ’24, ‘42

În minutul 56, de la oaspeţi a fost eliminat Kleinheisler.

Slovacia – Ţara Galilor 1-1

Au marcat: Kucka ’53 / Moore ‘25

În minutul 88, de la gazde a fost eliminat Gyomber.

• Grupa G

Austria – Israel 3-1

Au marcat: Lazaro ’41, Hinteregger ’56, Sabitzer ’88 / Zahavi ‘34

Macedonia de Nord – Slovenia 2-1

Au marcat: Elmas ’50, ’68 / Ilicic ‘90+5 (penalti)

Letonia – Polonia 0-3

A marcat: Lewandowski ‘9, ’13, ‘76

• Grupa I

Kazahstan – Cipru 1-2

Au marcat: Erlanov ’34 / Soteriou ’73, Ioannou ‘84

Belgia – San Marino 9-0

Au marcat: Lukaku ’28, ’41, Chadli ’31, Brolli ’35 (autogol), Alderweireld ’43, Tielemans ‘45+1, Benteke ’79, Verschaeren ’84 (penalti), Castagne ‘90

Rusia – Scoţia 4-0

Au marcat: Dzyuba ’57, '70, Odzoev ’60, Golovin ‘84