Selecţionata României, fostă campioană europeană, s-a calificat, marţi, în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de minifotbal, care are loc la Perth (Australia), după ce a surclasat Guatemala cu scorul de 10-0 în optimile de finală, scrie Agerpres.

Golurile echipei antrenate de Virgil Bejenaru au fost marcate de Răzvan-Alexandru Plopeanu, Toma Vincene (două), Mircea Ciprian Ungur, Sebastian Petrişor Vasile, Stelian Stancu, Andrei Cosmin Balea, Laszlo Klein (portar) şi două autogoluri.

România a câştigat grupa cu trei victorii, 10-0 cu Nigeria, 3-1 cu Ucraina şi 2-1 cu Liban.

În sferturi, România va întâlni miercuri echipa gazdă, Australia, care a dispus cu 2-1 de Arabia Saudită, în alt meci din optimi.

România a cucerit primele şase titluri europene la acest sport, iar anul trecut a fost finalistă. La Cupa Mondială, tricolorii au ocupat locul al treilea în 2015, la prima ediţie, iar în 2017 au pierdut în optimi.