VIDEO Barcelona - Sevilla 4-0 / Messi a înscris din lovitură liberă; Suarez, gol din foarfecă

Luni, 7 octombrie 2019, 9:26 Sport | Fotbal

Lionel Messi, gol din lovitura libera
Barcelona și-a bucurat din nou fanii de pe Camp Nou cu o partida spectaculoasă, învingând-o pe Sevilla, scor 4-0, în etapa a opta din La Liga. Cu această victorie, catalanii s-au apropiat la două puncte de prima clasată, Real Madrid.

Recitalul de pe Camp Nou a fost deschis de Luis Suarez, în minutul 27. Uruguayanul a înscris din foarfecă, după o centrare de la Nelson Semedo.

Până la pauză, scorul a devenit 3-0 pentru gazde. Arthuro Vidal a majorat avantajul catalanilor, în minutul 32, după o pasă perfectă în fața porții de la Arthur. Trei minute mai târziu, Ousmane Dembele a punctat pentru prima oară în actuala ediție a campionatului spaniol, responsabilul cu pasa decisivă fiind același Arthur.

Scorul final a fost stabilit de Lionel Messi, în minutul 78, cu un șut direct din lovitură liberă, de la marginea careului. A fost primul gol al argentinianului în aceast campionat, după ce a avut un start ratat din cauza unei accidentări.

Barcelona a terminat meciul în noua oameni, după ce Ronald Araujo (în minutul 87) și Ousmane Dembele (în minutul 88) au primit roșu și au fost eliminați.