Formaţia FC Viitorul a învins, duminică seară, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (2-0), echipa CFR Cluj, în etapa a XII-a a Ligii I. Cele două echipe au acelaşi număr de puncte în clasament, 24, fiind departajate doar de golaveraj: CFR Cluj - locul 1, golaveraj 18, FC Viitorul – locul 2, golaveraj 14, potrivit News.ro.

Liga 1Foto: lpf.ro

Au marcat Peteleu ’27 (autogol), Matei ’36 şi Rivaldinho ’57 pentru gazde, respectiv Culio ’76 (penalti) pentru oaspeţi.

Penaltiul a fost acordat pentru o intervenţie a lui Căbuz la Costache.

Declarații la finalul partidei:

"Cred că am fost inspirat în alegerile făcute. Am avut controlul meciului 60 de minute. Strategia a fost bună, când ei ne făceau presiune aveam alternative, am ştiut să câştigăm meciul, am făcut lucruri foarte bune. Şi am avut un portar în formă. Bravo lui Căbuz. Suntem la egalitate de puncte cu CFR, suntem în faţă, am vândut în vară cei mai buni jucători... Stăm bine", a spus Hagi la Digi Sport.

"Este meritul Viitorului care a pregătit meciul ăsta o săptămână. Când stai prin aeroporturi și avioane, este greu să câștigi cu Viitorul. În repriza a doua nu au avut nicio ocazie. Nu este ușor să stai numai în avioane și pe drumuri. Am vrut să schimb și sistemul, ceea ce nu a fost o idee strălucită, având în vedere că nu am avut timp. De la autogolul lui Peteleu, moralul a căzut. Fotbalul se joacă pe goluri. Dacă ne uităm la numărul de ocazii, noi am avut mai multe. Îi felicit pe cei de la Viitorul. Repriza întâi este singura care nu mi-a plăcut în acest sezon. Am mai multe victorii împotriva lui. Rămâne să vedem ce va fi. E avantaj mare când te odihnești, când pregătești echipa. Dacă nu jucam in Europa League, aveam vreo șase puncte în plus. Campionatul este foarte strâns", a spus Petrescu pentru Digi Sport.

"Cei de la CFR Cluj sunt printre cei mai buni din România. A fost un meci foarte greu, dar echipa noastră a jucat foarte bine. Ei sunt foarte puternici, o echipă foarte, foarte bună. Cred că nici pentru ei n-a fost uşor să joace împotriva Viitorului. A fost un meci frumos. Sunt fericit nu pentru că am marcat, ci pentru echipă, că a făcut un meci foarte bun. E bine că nu a dat penalti arbitrul, pentru că Matei a dat un gol extraordinar, poate fi golul sezonului", a spus Rivaldinho la Digi Sport.

"A fost un meci foarte greu. O victorie muncită. Sper să avem continuitate în rezultate. Cei de la CFR Cluj sunt o echipă bună puternică, probabil că oboseala şi-a spus cuvântul după meciul cu Celtic", a afirmat Matei.

"Am intrat cu 2-0 la pauză. Viitorul este o echipă bună, de posesie, care împinge jocul foarte mult în jumătatea nostră. Victoria lor este meritată. Ţin să-i felicit. Nu ştiu ce s-a întâmplat, vom analiza. E clar că nu am intrat foarte motivaţi pe teren şi acest lucru ne-a costat. În a doua repriză s-a schimbat faţa echipei, am avut câteva ocazii. E păcat, ajungem în faţa porţii şi nu reuşim să marcăm. Orice înfrângere e dureroasă. E bine că mai sunt multe etape şi nu e nimic pierdut, suntem tot acolo în faţă. Ar trebui să ne revenim. Noi pierdem foarte greu două meciuri la rând, dar ăsta e fotbalul. Vine şi această pauză şi vom vedea", a spus Deac la Digi Sport.

Au evoluat echipele:

FC Viitorul: Căbuz - Boboc, Tîru, Mladen, de Nooijer - C. Matei (Filip ’52), Artean, Houri – Iancu (Iacob ’83), Rivaldinho, G. Ganea (Dulca ’55). Antrenor: Gheorghe Hagi

CFR Cluj: Arlauskis - Peteleu, Cestor, Vinicius, Camora – Hoban (Pereira ’60), Itu (Bordeianu ’46), Culio (Deac ’81) - Păun, Traore, Costache. Antrenor: Dan Petrescu

Cartonaşe galbene: Boboc ’45, Ţîru ’70, Filip ’75 / Cestor ‘8, Culio ’69.

Arbitri: George Cătălin Găman - Daniel Mitruţi, Ciprian Florin Danşa - Horia Gabriel Mladinovici. Observatori: Augustus Constantin, Valentin Mateescu