​Hoffenheim a reușit surpriza etapei a șaptea în Bundesliga și a învins-o, în deplasare, pe Bayern Munchen, scor 2-1. În altă partidă, Borussia Dortmund a ratat din nou ocazia de a reveni în vârful ierarhiei, după ce a terminat la egalitate meciul cu Freiburg, în care a condus cu 1-0 și 2-1, dar a fost din nou "trădată" de apărare (autogol Akanji în minutul 90).

La Munchen, Adamyan a reușit o dublă în minutele 54 și 79 pentru Hoffenheim, în timp ce Lewandowski a înscris pentru bavarezi. Aici poți vedea cele trei goluri.

Borussia a deschis scorul printr-un șut superb al lui Witsel ('20), Waldschmidt a egalat pentru gazde ('55), Hakimi a readus trupa lui Favre în avantaj ('67), însă Akanji a trimis mingea în propria poartă în minutul 90 (la fel cum a făcut și Delaney cu două etape în urmă, în meciul cu Frankfurt). Astfel, galben-negrii au terminat pentru a treia oară consecutiv la egalitate în Bundesliga, scor 2-2, după ce au condus cu 2-1.

Vezi aici reușitele partidei dintre Freiburg și Dortmund.

Ultimele rezultate înregistrate de Borussia Dortmund în Bundesliga:

Frankfurt vs Dortmund 2-2 (Silva '43, Delaney '88 autogol / Witsel '11, Sancho '66)

Dortmund vs Bremen 2-2 (Gotze '9, Reus '41 / Rashica '8, Frield '55)

Freiburg vs Dortmund 2-2 (Waldschmidt '55, Akanji '90 autogol / Witsel '20, Hakimi '67)

Au avut loc tot sâmbătă:

Bayer Leverkusen vs RB Leipzig 1-1 (Volland '66 / Nkunku '78)

Paderborn vs Mainz 1-2 (Zolinski '14 / Quaison '8, Brosinski '32 pen.) - Collins (Paderborn) a ratat un penalti în minutul 79