CFR a fost departe de echipa care o elimina pe Celtic din drumul spre grupele Champions League, campioana României fiind dominată la toate capitolele în partida de joi seară, contând pentru Grupa E din Europa League. A fost 2-0 pentru scoțieni, după golurile bifate de Edouard ’20 şi Elyounoussi ’59.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Au evoluat echipele:

Celtic Glasgow: Forster - Elhamed, Jullien, Ajer, Bolingoli - Brown, McGregor, Elyounoussi, Forrest (Hayes ’86), Christie (Ntcham ’90) - Edouard. Antrenor: Neil Lennon

CFR Cluj: Arlauskis – Susic, Boli, Burcă, Camora – Bordeianu, Luis Aurelio (Culio ’57), Djokovic (Golofca ’81) – Deac, Rondon (Păun ’70), Omrani. Antrenor: Dan Petrescu

Cartonaşe galbene: McGregor ’24, Jullien ’46, Edouard ‘88 / Rondon ’42, Djokovic ‘51

Lazio - CFR Cluj / 28 noiembrie / ora 22:00

CFR Cluj - Celtic / 12 decembrie / ora 20:00.

"A fost o prestaţie excepţională, după cea foarte bună de la Rennes. Singura mea dezamăgire este că nu am câştigat la o diferenţă mai mare. Întreaga echipă a funcţionat perfect ca grup. Suntem pe primul loc în grupă şi este un start foarte bun, însă grupa este încă deschisă" - Neil Lennon, antrenorul lui Celtic, la BT Sport, citat de News.ro.

S-au disputat de la ora 22:00

Cele mai importante momente ale partidei Celtic vs CFR:

90+4' Celtic câștigă meritat și preia șefia grupei E

70' Păun intră în locul lui Rondon

59' Gol Celtic! Elyounoussi șutează spre poartă, mingea este deviată de Burcă și Arlauskis este învins pentru a doua oară

51' Djokovic primește cartonașul galben

47' Omrani încearcă o execuție sprectaculoasă, dar mingea nu găsește cadrul porții lui Arlauskis

A început repriza a doua

Statistica vorbește de la sine: Celtic a fost superioară în prima repriză la toate capitolele

Pauză pe Celtic Park, 1-0 pentru gazde, după o primă repriză în care scoțienii au dominat în mare parte cele 45 de minute de joc

Celtic pune multă presiune pe flancuri, de acolo vine pericolul pentru apărarea CFR-ului

42' Rondon driblează un adversar, iar apoi care în careul gazdelor. Primește și cartonașul galben după proteste - nici vorbă de penalty

Până în acest moment, rezultatul pare unul satisfăcător pentru CFR - Celtic a dominat uneori categoric

Gazdele presează în continuare, din fericire însă fără rezultat pe tabelă

26' CFR-ul înscrie după o lovitură liberă, dar un off-side (la Rondon) anulează golul formației din Gruia. Decizia a fost însă una corectă (nu există VAR - reluări oficiale - în Europa League)

20' Fază școală a gazdelor: mingea ajunge la Édouard, iar acesta înscrie cu capul din câțiva metri: Celtic - CFR 1-0. Eroare mare de marcaj în defensiva campioanei României...

18' Arlauskis ezită la un corner, iar Jullien este blocat în ultimul moment - încă o acțiune importantă pentru gazde

Plouă puternic la Glasgow

11' Jullien trimite cu capul din câțiva metri, dar Arlauskis evită golul cu un reflex foarte bun - eroare de marcaj din partea defensivei CFR-ului

6' Prima acțiune mai periculoasă a CFR-ului. Campioana României beneficiază de o lovitură de colț, dar faza rămâne fără rezultat pe tabelă

Gazdele încearcă să pună presiune din primele minute, momentan CFR-ul se apără organizat