În partida de pe Camp Nou cu Villarreal, Barcelona conducea cu 2-0 după doar 15 minute de joc, grație golurilor înscrise de Antoine Griezmann și Arthur. Oaspeții au redus din diferență în finalul primei reprize, însă în partea a doua nu s-a mai marcat deloc. S-a terminat 2-1 pentru Barcelona, aflată la a treia victorie în acest sezon.

Pentru FC Barcelona au marcat Griezmann (6) şi Arthur (15), iar pentru Villarreal a punctat Cazorla (44).

Lionel Messi, care abia revenise după o accidentare la pulpă, a fost înlocuit la pauză cu Dembele. Potrivit lui Luis Enrique, Messi a acuzat dureri la mușchii aductori și cei din stafful catalanilor nu au vrut să riște.

Pentru Barcelona este a treia victorie din actuala ediție a campionatului, după cele cu Betis și Valencia, ambele cu același scor, 5-2.

Vezi aici rezumatul meciului Barcelona vs Villarreal.

Tot marţi, Valladolid şi Granada au remizat, scor 1-1, iar Betis a învins Levante, scor 3-1.