​VIDEO Sevilla - Real Madrid 0-1 / Real, prima victorie după 4 ani pe "Ramón Sánchez Pizjuán"

Luni, 23 septembrie 2019, 8:40 Sport | Fotbal

Benzema, decisiv pentru Real Madrid
​Real Madrid a învins-o cu 1-0 pe Sevilla, în etapa a cincea din LaLiga, obținând astfel primul succes pe stadionul "Ramón Sánchez Pizjuán" după o pauză de patru ani.

Cele trei puncte au fost aduse de Karim Benzema, care a înscris unicul gol al meciului în minutul 64. Pentru francez este a cincea reușită în actuala ediție a campionatului din Spania. El a mai înscris câte un gol împotriva celor de la Celta Vigo și Valladolid și a reușit o "dublă" în etapa precedentă cu Levante.

Real Madrid nu mai câștigase pe Ramón Sánchez Pizjuán din luna mai a anului 2015, când se impunea cu 3-2 în fața celor de la Sevilla, tot într-o partidă din LaLiga.

În urma acestui rezultat, Real Madrid a urcat pe locul 2 în clasament, fiind la egalitate de puncte cu liderul Athletic Bilbao (11), care a trecut cu 2-0 de Alaves (Garcia 38'-penalty, Muniain 72').