Chindia Târgovişte a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 3-0 (2-0), formaţia FC Botoşani, în etapa a X-a a Ligii I. Nou-promovata a înregistrat al doilea succes în acest sezon al Ligii I, primul în deplasare, iar formaţia moldoveană, prima înfrângere acasă, potrivit News.ro.

Liga 1Foto: lpf.ro

Au marcat: Dumiter '33, L. Mihai 45+3 (p), Voduţ '76.

Benga (Chindia) a călcat un adversar aflat pe gazon şi a fost eliminat, în minutul 85. Ongenda (FC Botoşani) a luat, probabil intenţionat, al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat, în minutul 90+3. El va efectua etapa de suspendare în saisprezecimile Cupei României.

Min. 33, 0-1: Dumiter a marcat din apropierea porţii, trimiţând în plasă un balon respins Pap, în urma unei lovituri libere executate de Liviu Mihai;

Min. 45+3, 0-2: Kolesovs a comis un henţ în careu, iar Liviu Mihai a transformat lovitura de la 11 metri dictată de Marius Avram;

Min. 76, 0-3: Dumiter a reuşit la o spectaculoasă acţiune personală, a driblat doi adversari şi i-a pasat lui Voduţ, care a marcat singur cu poarta goală.

Au evoluat următoarele echipe:

FC Botoşani: Pap - Haruţ, Chindriş, Kolesovs (Patache '46), Ţigănaşu - Pierce - M. Roman, Aşkovski (Florescu '46), Ongenda, Ofosu (Keyta '69) - Moussa. Antrenor Marius Croitoru;

Chindia: Aioani - Martac, Benga, Piţian, Neciu - Yameogo, Liviu Mihai (Novac '61), Raţă, Burlacu (Voduţ '69) - Dumiter, Florea (Leca '78). Antrenor Viorel Moldovan.

Cartonașe galbene: Kolesovs '31, Ongenda '48, '90+3, Florescu '74, Roman '79 / Neciu '38, Yameogo '56, Raţă '71;

Caronaş roşu: Ongenda '90+3 / Benga '85.

Arbitri: Marius Avram (central) - Vasile Marinescu, Mihai Marius Marica (asistenţi) - Cătălin Buşi (rezervă); Observatori: Iosif Olah şi Constantin Tolea.

În urma acestui rezultat, Chindia a urcat de pe locul 13 pe locul 12, cu nouă puncte, iar FC Botoşani rămâne provizoriu pe locul 8, cu 12 puncte.

Tot duminică, de la ora 20.30, se va juca derbiul FCSB - CFR Cluj.