​Liga 2: Universitatea Cluj, victorie categorică pe teren propriu cu Petrolul Ploiești (scor 4-0)

Vineri, 20 septembrie 2019, 20:26 Sport | Fotbal

U Cluj, victorie cu Petrolul Ploiesti
​Universitatea Cluj a pus capăt seriei de patru înfrângeri consecutive în campionat, impunându-se categoric pe teren propriu în fața celor de la Petrolul Ploiești, scor 4-0, în etapa a opta din Liga 2.

După 0-0 la pauză, Universitatea Cluj a evoluat mult mai bine în partea secundă și s-a desprins pe tabelă. Gavra a punctat în minutul 51, iar ardelenii au obținut o lovitură de la 11 metri în minutul 76, transformată de Florescu.

Antrenorul Petrolului, Flavius Stoican, a contestat decizia și a fost eliminat de arbitrul partidei. Acesta a dat impresia că intenționează să scoată echipa de pe teren, însă partida a continuat. Laurențiu Marinescu, căpitanul ploieștenilor, a fost eliminat și el în minutul 78, după ce a văzut al doilea cartonaș galben.

Universitatea Cluj a mai punctat în minutele 85 și 90+1, prin Taub, respectiv Burghele, ducând scorul la 4-0.

Astfel, Universitatea Cluj a obținut a doua victorie din acest sezon și a urcat pe locul 15, cu șase puncte. De partea cealaltă, Petrolul Ploiești a căzut pe poziția a noua, rămânând cu 11 puncte, scrie Mediafax.