​Barcelona a făcut din nou spectacol pe Camp Nou, de data aceasta "victimă" fiind Valencia. Catalanii s-au impus cu 5-2 într-o partidă în care Luis Suarez a reușit o dublă, iar Ansu Fati și Frenkie de Jong au înscris câte un gol în primele șapte minute, după ce și-au oferit reciproc pasa decisivă.

În vârstă de 16 ani, Ansu Fati a deschis scorul pentru Barcelona încă din minutul 2, după o pasă de la Frenkie de Jong. Cei doi au schimbat apoi rolurile, Fati a fost responsabil cu pasa decisivă, iar olandezul de 22 de ani și-a trecut în cont primul gol în tricoul blaugrana (7').

Valencia a redus din diferență până la pauză, prin Gameiro (27'), dar Barcelona a mai punctat de trei ori în partea a doua. Pique a înscris în minutul 51, iar Luis Suarez a bifat dubla în minutele 61 și 82.

Vezi aici rezumatul partidei Barcelona vs Valencia.

La ultima întâlnire dintre Barcelona și Valencia, "liliecii" s-au impus cu 2-1 în finala Cupei Spaniei, la 26 mai, cucerind trofeul. Catalanii câștigaseră ultimele patru ediții ale competiției.