Alexandru Mitriță și-a trecut în palmares golul cu numărul opt pentru cei de la New York City FC. Internaționalul român a punctat dintr-o lovitură liberă în remiza, scor 1-1, de pe propriul teren cu Toronto FC.

Mitrita, gol din lovitura liberaFoto: Captura YouTube

Mitriță a deschis scorul în minutul 6, în timp ce Pozuelo (40 - penalti) a stabilit scorul final. Acelaşi Pozuelo a ratat un penalti în minutul 78, şutul său fiind apărat de Sean Johnson.

Fotbaliştii de la NYCFC au purtat banderole memoriale inscripţionate ''Never Forget September 11, 2011'' (Nu vom uita niciodată 11 septembrie 2001), la 18 ani de la atentatele din SUA.

Partida s-a jucat pe celebrul ''Yankee Stadium'', în faţa a circa 20.000 de spectatori.

Mitriţă are 8 goluri marcate în 25 de partide şi este al treilea marcator al echipei, după brazilianul Heber - 14 goluri (20 jocuri) şi argentinianul Valentin Castellanos - 10 goluri (26 jocuri).

Mexicanul Carlos Vela (Los Angeles FC) conduce în clasamentul golgheterilor, cu 27 de reuşite, urmat de coechipierul său Zlatan Ibrahimovic şi venezueleanul Josef Martinez (Atlanta United), 23 de goluri fiecare, etc.

New York City FC este lider în Conferinţa de Est, cu 54 puncte (29 jocuri), urmată de Philadelphia Union, 51 puncte (29 j), Atlanta United FC, 48 puncte (30 j), Toronto FC, 42 puncte (30 j), informează Agerpres.