Ladislau Boloni, după ce s-a strigat împotriva ungurilor la meciurile cu Spania și Malta: "Lipsă totală de educație, îmi dau seama de ce suntem consideraţi ţiganii Europei"

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 10 septembrie 2019, 12:38 Sport | Fotbal


Ladislau Boloni
Foto: AGERPRES
La meciurile cu Spania și Malta, din preliminariile pentru Euro 2020, o parte a publicului a scandat împotriva ungurilor. Incidentul a fost comentat de Ladislaul Boloni, fost selecționer al României. "Lipsă totală de educație, îmi dau seama de ce suntem consideraţi ţiganii Europei", a precizat Boloni.

Declarațiile au fost făcute pentru colegii de la Adevărul.

Despre scandările împotriva ungurilor

"E o lipsă de educaţie totală. Una deosebit de dureroasă. Prietenul meu cel mai bun e un român pe care nu concep să nu-l vizitez, atunci când mă duc acasă, la Târgu Mureş. Şi cum ar fi ca la un meci, el să sară şi să scandeze „Afară, afară, cu ungurii din ţară“?

E o dobitocie atât de mare! Pur şi simplu, aşa ceva e peste puterea mea de înţelegere! Nu vreau să accept că nivelul cultural din România a ajuns atât de jos. Şi, credeţi-mă, aş spune la fel, dacă ar exista scandări similare împotriva românilor în Bulgaria sau în Ungaria. Şi e groaznic că au fost astfel de scandări murdare în meciuri cu Spania şi cu Malta, fără nicio legătură cu Ungaria" - Ladislau Boloni.

Episodul trăit într-un avion

"Dar ca să înţelegeţi mai bine ce vă spun, o să vă povestesc un episod la care am fost martor într-un avion în Belgia.

La un moment dat, la două scaune în faţa mea, era un român care se certa la telefon cu prietena lui. Nişte înjurături atât de murdare! Hai să ne înţelegem: înjurăm cu toţii, dar ştim unde e limita.

În fine, acest om a înjurat atât de urât într-o conversaţie atât de lungă, încât un alt român, care făcuse o poză cu mine, s-a ridicat de pe scaun, s-a dus la acest om şi a ţipat la el: „Nu suntem obligaţi să-ţi aflăm cu toţii problemele personale şi să-ţi ascultăm înjurăturile“.

Ei bine, când văd asemenea episoade şi când aud că se scandează împotriva ungurilor în meciuri cu Spania şi cu Malta, atunci îmi dau seama de ce suntem consideraţi ţiganii Europei! Şi, atenţie, n-am nimic cu ţiganii, dar ştiţi ce vreau să spun" - Ladislau Boloni.

Milioane de oameni cu un astfel de comportament

"Şi mai e ceva extrem de dureros. Astfel de manifestări grobiene nu vin doar din partea unui grup restrâns, nu sunt doar 10-20 de inşi care fac aşa ceva la meciuri şi pe care dumneavoastră îi numiţi huligani. Drama e că în România sunt milioane de oameni cu un astfel de comportament, cu o astfel de gândire. Şi sunt toleraţi de cei din jur. Asta e un lucru cu adevărat trist…", a completat Ladislau Boloni.

După ce spectatorii au strigat împotriva ungurilor, au aprins torțe și au pătruns pe teren (la meciul cu Spania), România riscă să joace fără spectatori următoarele partide considerate <acasă> din preliminariile pentru Euro 2020.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















4054 vizualizari

  • -9 (63 voturi)    
    . (Marţi, 10 septembrie 2019, 12:46)

    johnel [utilizator]

    In contrapartida l. boloni ne face tigani, deci. Intre el si cei ce striga impotriva ungurilor nu mai este ncicio diferenta.
    • +24 (46 voturi)    
      adevarul, ca de obicei, doare (Marţi, 10 septembrie 2019, 13:02)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui johnel

      Ce impresie sa faci cand "patriotii" din galeria nationalei nu respecta un minut de reculegere in amintirea unei fetite rapusa de cancer ?
      • -2 (32 voturi)    
        . (Marţi, 10 septembrie 2019, 13:33)

        johnel [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

        La ce a reactionat lb si ce spui tu sunt lucruri total diferite. Citeste articolul su apoi fa un efort intelectual si scrie un comentariu. Pe el il doare ca s-a stigat impotriva ungurilor si nu ca acei derbedei nu au respectat 1 min de reculegere pt fetita. Se pare ca nici el, ca si ultrasii, nu da doi bani pe viata acelei fetite. qed
        • +12 (26 voturi)    
          cum spuneam, doare (Marţi, 10 septembrie 2019, 13:52)

          Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui johnel

          adica nerespectarea minutului de reculegere nu e in regula dar injuratul ungurilor e ok ?
          In Europa civilizata, ambele sunt condamnabile.
          Care e concluzia ?
          • -2 (16 voturi)    
            . (Marţi, 10 septembrie 2019, 15:01)

            johnel [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

            Fac apel, din nou, la intelectul tau si te invit sa citesti ce am scris. Dar am convingerea ca faci parte din categoria celor cu idei putine dar fixe.
    • +14 (34 voturi)    
      Din pacate Boloni are dreptate!! (Marţi, 10 septembrie 2019, 13:14)

      Cactus Jack [utilizator] i-a raspuns lui johnel

      ...n-ai invatat nimic, oare faci parte din cei cu un comportament asemanator? Mai gandeste-te johnelule!
      • -7 (7 voturi)    
        eu unu, (Marţi, 10 septembrie 2019, 15:37)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Cactus Jack

        inteleg ca o parte a publicului (ce-o fi insemnand "o parte"? 20 de insi, 2000 de insi?) a scandat impotriva ungurilor (care unguri, din nationala noastra? Sau a ungurilor in general?).
        Sincer, imi pare rau de Ladislau Boloni ca ia in seama un grup de vite-ncaltate, bipezi care s-au trezit pe un stadion, probabil prima oara. Nu oo minoritate ne caracterizeaza si din aceasta cauza nu pot fi de acord cu Boloni. Mi se pare ca chiar el poate fi banuit de sovinism prin generalizarea facuta, avand in vedere ca e etnic maghiar si folosindu-i logica.
        Posibil ca acelasi grup de subeducati sa fie si la originea distrugerii momentului de reculegere.
    • -5 (21 voturi)    
      citeste mai bine (Marţi, 10 septembrie 2019, 13:17)

      andimi [utilizator] i-a raspuns lui johnel

      invata sa citesti printre randuri!
  • +4 (30 voturi)    
    problema merge in ambele directii (Marţi, 10 septembrie 2019, 12:53)

    jorj_bv [utilizator]

    cand se tine doliu de ziua nationala sau se pun "cocarde cu culorile <<steagului Italiei>>" de ziua Ungariei.
    Sau cand se arboreaza la instituitii publice steagul "Tinutului Secuiesc" fara a fi insotit de steagul romanesc.
  • +1 (27 voturi)    
    eh... (Marţi, 10 septembrie 2019, 12:54)

    Nevermind [utilizator]

    Te-ai "uitat" macar sa vezi ce fac minoritarii tai? Nici aia de-au scandat n-au nimic cu ungurii, dar intelegi ce vreau sa spun, ca sa te parafrazez.
  • -1 (27 voturi)    
    fara legatura (Marţi, 10 septembrie 2019, 13:05)

    nash pandelica [utilizator]

    ba da, a fost o legatura, si chiar pe teren. se numeste rus, si fanii nationalei aflasera, corect sau oleaca strambat, despre ce'a patit rus, legitimat la un club unguresc, cand a optat sa joace pt. romania.
    cred ca de acolo vine atitutdinea fanilor, la meciul cu spania, unde se asteptau sa'l vada debutand pe rus.
    a jucat bine cu malta si dupa meci a lamurit lucrurile.
    ar trebui sa fi vazut si boloni, cum rua a multumit romaniei si romanilor pt. sprijin.

    las' ca, nici echipele romanesti ce joaca in ungaria nu sunt menajate. da, boloni a preluta sloganul unguresc despre romani, cu tigani. cam asa ne spun noua vecinii nostril, nu numai unguri.
    • +15 (17 voturi)    
      ?? (Marţi, 10 septembrie 2019, 14:01)

      ipsilon [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      In ce limba scrii, in pana mea, ca n-am reusit sa intelg nimic ??
      Stiii ca numele proprii se scriu cu litera mare??
      Cine naiba e Rus asta, totusi ??
      Bai, baieti, voi chiar va mai uitati la "nationala"de fotbal?! Pe bune?? ce mai e de vazut de 25 de ani incoace?! Nu e mai bun un film, ceva, o iesire la o terasa - fara televizor? :)
      • -5 (13 voturi)    
        domnu' cu pene (Marţi, 10 septembrie 2019, 14:35)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui ipsilon

        nasu' ti-a dat mura-n gura,daca tu n-ai treaba cu nationala sau cu fotbalul,e alegerea ta.omul a zis cam ce trebuie inteles.nici eu nu gust fotbalul,insa macar acult la altii mai culti.in pana mea!
  • -14 (20 voturi)    
    Boloni vrea la nationala... (Marţi, 10 septembrie 2019, 13:06)

    bancher [utilizator]

    si cauta orice metoda sa nu uite lumea de el.
  • -6 (20 voturi)    
    Combate rasismul (Marţi, 10 septembrie 2019, 13:39)

    florinos [utilizator]

    Combate rasismul cu o parere rasista.
    Bravo Hotnews ca publici stiri de CanCan
    • +4 (10 voturi)    
      pune mana pe DEX (Marţi, 10 septembrie 2019, 14:02)

      ipsilon [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      sa vezi, de fapt, ce inseamna rasism ... nu e cu unguri
  • -3 (13 voturi)    
    Boloni incrimineaza Romania. (Marţi, 10 septembrie 2019, 13:49)

    HogNews [utilizator]

    Drama este ca de cate ori un roman face ceva urat, ceea care este blamata este Romania sau poporul roman. Nu inteleg de ce se face aceasta bizara confuzie. Nu am vazut sa fie incriminata Germania sau Franta atunci cand un german sau francez fac tampenii... De ce are parte Romania de un tratament deosebit ?
  • -1 (15 voturi)    
    Perspectiva (Marţi, 10 septembrie 2019, 13:55)

    oopsie_daisy [utilizator]

    Imi place de Boloni, imi placea de el de cind era jucator, si a dat si celebrul gol cu Italia.
    DAR
    Aici exagereaza puternic. De cind judeci o intreaga tara, un intreg popor dupa cei citiva ultrasi care urla la meciuri?
    Cum ar fi tot asa sa fie judecati si rusii, si englezii, si francezii, dupa cei care se bat in interiorul si in afara stadioanelor? Sa avem, totusi, putin realism in noi,
    La fel, de ce sa judeci romanii din avion dupa masura celui care injura ca la usa cortului, si nu dupa a celui care a mers sa il admonesteze?
    Imi pare rau, dar aici Boloni greseste. Stim cu totii cie hram poarta ultrasii cam peste tot. Daca ajungem sa judecam dupa ei un intreg popor, inseamna ca sintem la rindul nostru limitati in puterea de intelegere a realitatii din jurul nostru.
  • -6 (14 voturi)    
    Birna din ochi (Marţi, 10 septembrie 2019, 14:20)

    NoFive [utilizator]

    Dle Boloni, asa cum dvs, cel educat, folositi "tigan" cu sens peiorativ, cei needucati folosesc "ungur" cu acelasi sens. In plus, cu un graunte de sare, cu ceva xenofobie adica. Dar ei sint cei needucati, dvs sinteti educatul.
    • -2 (6 voturi)    
      Ladislau Boloni (Marţi, 10 septembrie 2019, 14:42)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui NoFive

      " Şi, atenţie, n-am nimic cu ţiganii, dar ştiţi ce vreau să spun" - Ladislau Boloni.
  • -2 (14 voturi)    
    dupa principiul cui pe cui se scoate (Marţi, 10 septembrie 2019, 14:22)

    AndJorj [utilizator]

    lazlo boloni nu se lasa mai prejos, ci ii face pe toti romanii tigani. Asta da educatie.
  • +7 (9 voturi)    
    Înțeleg patriotismul (Marţi, 10 septembrie 2019, 15:11)

    Observatory [utilizator]

    romanilor și este normal.
    Din păcate ne-am creeat o imagine in lume. Normal ca sunt indignat....dar ce pot face ?
    Peste Ocean, majoritatea, zâmbesc și fug când aude roman . Ne considera țigani !?!? Nu știu , și nu încerc sa educ alte popoare sau. Unturi și sa le explic “teoria relativități “, or nu o cunosc or nu au capacitatea de înțelegere .
    Problema nu este izolata , se extinde pe zi ce trece....
    Schimbați comportamentul general și încet se v-a schimba și imaginea ... știu ca este dureros, mie îmi Spune-ți?
    • -4 (4 voturi)    
      Out (Marţi, 10 septembrie 2019, 17:14)

      NoFive [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      Daca te bagi in seama "comentind", scrie corect macar. Altfel du-te la munca cîmpului, nu mai bate in tastatura.
      • +1 (3 voturi)    
        YOU get out (Marţi, 10 septembrie 2019, 18:01)

        Observatory [utilizator] i-a raspuns lui NoFive

        find a place to work , lot of strawberries are waiting for you ...
        Muratura !
  • -3 (7 voturi)    
    Chestia cu avionul (Marţi, 10 septembrie 2019, 16:47)

    KTerinca [utilizator]

    Ia spune Boloni, te-ai facut mic in avion ?
    "- Eu nu stiu nimic, nu sunt roman, sunt maghiar ! N-am nici o treaba cu romanii si Romania.
    Aia sunt tiganii Europei, eu sunt de neam nobil, superior .... "
    Ia spune, Boloni, asa ai facut ?
    Uite d-asta nu va suferim noi pe voi, fir-ati ai dracu' sa fiti de boanghene !
    Sa nu mai auzim de voi.
    Ramai in afara Romaniei, nu ai ce cauta aici.
    Ii preferam pe tiganii care se considera totusi romani, cu bune si rele.
  • +2 (2 voturi)    
    Are dreptate . . . (Miercuri, 11 septembrie 2019, 11:31)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . in Ungaria, cea super civilizata, nu se scandeaza impotriva romanilor, se scoate cutitul si il omoara, chiar daca cel ucis este un handbalist de valoare intr-o echipa din Ungaria, vina lui a fost ca era . . . roman! Iar in Romania ungurii, cetateni romani, se gândesc cum sa puna o bomba de ziua nationala a romanilor de pretutindeni, sau arboreaza la manifestarile lor si de ziua nationala a Romaniei, doar steagul Ungariei iar pe cel romanesc il înlocuiesc cu doliul! Nu sunteti cu nimic mai breji, mai nea Boloni! Ba din contra, voi sunteti cei care provocati antipatia romanilor!
  • +2 (2 voturi)    
    Doua intrebari, (Miercuri, 11 septembrie 2019, 14:17)

    constan [utilizator]

    -de ce considera dl Boloni ca lumea fotbalului din care si domnia sa face parte este reprezentativa pentru intreaga societate?
    -de ce considera ca ungurii sunt mai onorabili decat tiganii si care ar fi diferenta,sper ca n-o sa-mi spuna ca unii poarta palarii cu boruri largi si altii nu?
  • -1 (1 vot)    
    da (Miercuri, 11 septembrie 2019, 14:58)

    csan [utilizator]

    degeaba va plangeti. Are mare dreptate. uitati-va acolo un sunt mai mult de cinci romani. Ramane mizerie in urma lor, vorbesc tare si urat ( lasa ba ca nu inteleg astia). Merg in restaurante si nu pleaca cu mana goala nicioodata. Nu mai vorbesc de hoteluri pe care le usureaza de prosoape si multe altele. Am si eu o vecina care are prosoapele din diferite hoteluri din tara si din afara. Am mers cu un avion charter Bucuresti-Tenerife. La imbarcare avionul curat si aerisit. La coborarae avionul arata ca o lada de gunoi chiar daca stewardese-le trecusera din 15 in 15 min pentru a strage gunoaiele. Nu trebuia decat sa intinzi mana . La plecare, in aeroprt, unde ne stransesem noi romanii pentru imbarcare au ramas gunoaie si resturi cat pentru tot restul aeroportului ( am ajuns printre primii la locul de asteptare si nu era nimic pe jos. Am urcat printre ultimii in avion si am vazut ce a ramas in urma). In avion, la intoarecere am atras atentia unor fatuce care isi cam faceau veacul prin astfel de avioane, sa dea punga de gunoi stewadesei ,cand a trecut pe lanaga noi. Nu pot sa va spun ce le-a iesit din gura. Cam tot ce a auzit Boloni pe stadionul ala. Cel mai grav a fost faptul ca dintre toti romanii care au fost de fata, niciunul, dar niciunul nu mi-a luat apararea, deci erau de acord cu "calatoarele de profesie"ca sa nu le zic altfel. Asa ca nu mai comentati fara rost. Astia sunt romanii fie ca ne place fie ca nu. Pana cand nu se vor da amenzi usturatoare pentru comportament necivilizat nu se va termina cu mizeria morala si materiala si vom asculta manele pe toate drumurile.
  • +1 (1 vot)    
    Respect (Miercuri, 11 septembrie 2019, 21:52)

    Moeko [utilizator]

    Dle Boloni va respect,sunteti un om deosebit,dar nu aveti dreptate.Si prietenul meu este ungur,locuieste in Budapesta si tin la el ca la un frate.Din pacate sunt foarte multi romani si unguri in Romania, pe care nu ia ajutat numeni sa inteleaga ca sunt oameni nu animale si ca traiesc in secolul XXI.Acum cativa ani portarul echipei nationale de handbal feminin a Romaniei dna Ungureanu ,la un meci din campionatul european jucat la Budapesta,a afirmat ca fost scuipata in cap, cred ca nu de tigani .Pe de alta parte avem tigani pe care ii apreciez chiar daca nu mai sunt printre noi Faramita Lambru,Maria Lataretu,Fratii Dinicu,Siminie ,Fratii Budala,Ion Voicu si multi altii.Romanii nu sunt ,,considerati tiganii europei,,sunt multe manifestari tiganesti care nu fac cinste nici romanilor, nici ungurilor si nici tiganilor.Sa nu uitam ca de 30 de ani UDMR care nu este partid, a pus umarul la greu la mentunerea in functie a unor guverne despre care nu vreau sa vorbesc.Manifestarile tiganesti sunt una ,iar tiganii sunt alta.