Genoa s-a impus pe teren propriu în fața celor de la Fiorentina, scor 2-1, în etapa a doua din Serie A. Portarul Ionuț Radu a fost titular și a dat chiar o pasă de gol în prima victorie a echipei sale din noul sezon.

Genoa a deschis scorul în minutul 11, prin Zapata, și a intrat în avantaj la pauză. În partea secundă, gazdele și-au dublat avantajul. Kouame a înscris în minutul 65, direct după o degajare a lui Ionuţ Radu.

Portarul român nu a reușit să încheie meciul fără gol încasat. Pulgar l-a învins din penalty în minutul 76, dar victoria le-a revenit celor de la Genoa, care a urcat pe locul cinci în clasament, cu patru puncte.

Fiorentina ocupă locul 16, fără niciun punct. În prima etapă, echipa lui Vincenzo Montella a fost învinsă de Napoli, scor 4-3.

Vezi aici rezumatul meciului Genoa vs Fiorentina.