FC Barcelona a terminat la egalitate, scor 2-2 (0-1), partida dispuată, sâmbătă, în deplasare, cu nou-promovata Osasuna, în etapa a III-a a La Liga, scrie News.ro. Consolarea catalanilor poate fi reprezentată de faptul că Anssumane Fati din Guineea-Bissau a înscris la 16 ani, devenind cel mai tânăr marcator al Barcelonei în La Liga. El a egalat la 1, în minutul 51.

Roberto Torres a deschis scorul în minutul 7 şi tot el a egalat în minutul 81, din penalti, pentru Osasuna.

Barcelona a condus cu 2-1, datorită golului marcat de Arthur '64.

Fati s-a mutat din Guineea-Bissau în Spania la vârsta de şase ani. El este la academia Barcelonei din 2012 şi a debutat la campioana Spaniei etapa trecută, fiind cel mai tânăr jucător al catalanilor după 1941.

Fati nu a jucat pentru naţionala ţării sale de baştină, iar media iberică speculează că tânărul va alege să joace pentru Spania.