​CSU Craiova a învins, vineri, în deplasare, cu scorul de 2-1 (0-1), formaţia FC Voluntari, în etapa a opta a Ligii I. Cicâldău a ratat un penalty în minutul 63, iar gazdele au jucat în inferioritate numerică din minutul 55, potrivit News.ro.

Liga 1Foto: lpf.ro

Au marcat: Ebralidze '18 / Mihăilă '46, M. Roman '86

1-0, min. 16: Bancu a pasat greşit în propriul careu, balonul a ajuns la Căpăţână, acesta i-a trimis mingea lui Ebralidze, care a marcat cu un şut din poziţie centrală, de la 12 metri;

1-1, min. 46: Bărbuţ a centrat şi Mihăilă a împins mingea în poară die la trei metri;

1-2, min. 86: Cicâldău a centrat din corner, de pe partea dreaptă, şi Mihai Roman a înscris cu capul.

În minutul 62, Ion Gheorghe l-a faultat pe Mihăilă în careu, dar Cicâldău a ratat lovitura de la 11 metri, balonul fiind reţinut de Rîmniceanu.

La meci a asistat şi viitorul manager al oltenilor, Victor Piţurcă. Fostul selecţioner a urmărit prima repriză din tribuna oficală, iar după pauză a coborât în spatele băncii de rezerve a craiovenilor. Piţurcă va fi oficial la CSU Craiova din 1 septembrie.

Au evoluat următoarele echipe:

FC Voluntari: Rîmniceanu - Ricardinho (Harrer '46), Lopez, I. Balaur, Kocici (Benzar '83) - Căpăţînă, Gorobsov, I. Gheorghe - I. Costin (A. Vlad '68), Ţîră, Ebralidze. Antrenor: Cristiano Bergodi;

CSU Craiova: Pigliacelli - Martici, Bălaşa, Acka, Bancu (Vătăjelu '46) - Ivanov (A. Ioniţă 72), Qaka, Cicâldău - Bărbuţ, Markovici (M. Roman '32), Mihăilă. Antrenor Corneliu Papură.

Cartonaşe galbene: Kocici '22, Ţîră '37 şi '55, Gorobsov '61, I. Gheorghe '67 / Ivanov '18, Bălaşa '45+3, Roman '89. Cartonaş roşu: Ţîră '55

Arbitri: Andrei Florin Chivulete – George Florin Neacşu, Romică Bîrdeş – Horia Gabriel Mladinovici; Observatori: Constantin Ştefan, Marcel Vasile.

CSU Craiova urcă provizoriu pe locul 2, cu 16 puncte, după liderul CFR Cluj, care a acumulat 17 puncte.