Paris Saint-Germain, campioana en-titre din Ligue 1, a învins pe teren propriu, cu scorul de 4-0, echipa FC Toulouse, în etapa a treia a campionatului din Franța. În ciuda victoriei categorice, seara a fost una cu ghinion pentru echipa lui Thomas Tuchel, Edinson Cavan și Kylian Mbappe părăsind terenul accidentați.

Camerunezul Eric Maxim Choupo Monting, introdus pe teren în minutul 14, în locul lui Edinson Cavani (accidentat), a reuşit o dublă pentru parizieni (50, 75). Uruguayanul a acuzat dureri la şold și a nu a mai putut continua partida. Celelalte reușite au fost semnate de Mathieu Goncalves (55', autogol) şi de Marquinhos (83').

În partida de pe Parc des Princes, PSG l-a pierdut și pe Kylian Mbappe, care a părăsit terenul în minutul 66, din cauza unei probleme musculare la coapsa stângă.

Thomas Tuchel nu l-a convocat pentru acest meci pe brazilianul Neymar, aflat încă în negocieri pentru transferul său de la campioana Franței.

Vezi aici rezumatul meciului PSG vs Toulouse.

Rezultate din Ligue 1:

Sâmbătă

Angers - FC Metz 3-0

Au marcat: El Melali (4), Santamaria (43), Alioui (67).

Dijon - Bordeaux 0-2

Au marcat: Hwang (11), Benito (47).

Brest - Reims 1-0

A marcat: Charbonnier (86)

Amiens - FC Nantes 1-2

Au marcat: Zungu (71), respectiv Coulibaly (53), Simon (84).

Duminică

AS Monaco - Nimes 2-2

Au marcat: Slimani (40), Ben Yedder (45+1), respectiv Philippoteaux (70), Denkey (82).

RC Strasbourg - Rennes 0-2

Au marcat: Grenier (16), Niang (54).

PSG - FC Toulouse 4-0

Au marcat: Choupo Moting (50, 75), Goncalves (55 - autogol), Marquinhos (83).

Partida Montpellier - Olympique Lyon este programată marţi, în timp ce întâlnirile Lille - Saint-Etienne şi Nice - Olympique Marseille vor avea loc miercuri.

În clasament conduce Rennes, cu 9 puncte, urmată de Olympique Lyon, PSG, Nice şi Angers, toate cu câte 6 puncte, etc.