​Liga 1: Gaz Metan Mediaș vs FCSB 4-0 / Echipa lui Vintilă poate termina etapa pe ultimul loc, după a cincea înfrângere consecutivă

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Duminică, 25 august 2019, 22:55 Sport | Fotbal

Liga 1
​Schimbarea antrenorului nu a adus șocul scontat la FCSB. Formația pregătită de Bogdan Argeș Vintilă a pierdut, duminică, cu scorul de 4-0, partida disputată în deplasare la Mediaș împotriva celor de la Gaz Metan. Dacă Dinamo va învinge pe Hermannstadt, FCSB va termina etapa a șaptea pe ultimul loc al clasamentului Ligii 1. De cealaltă parte, echipa lui Edi Iordănescu a urcat pe poziția a treia (la egalitate cu Viitorul și Poli Iași).

Portarul Andrei Vlad a fost primul care a gafat (a scăpat în față șutul lui Marius Constantin din lovitură liberă) și Darius Olaru a deschis scorul. După un sfert de oră, Vlad s-a accidentat și a fost înlocuit cu Bălgrădean, care a provocat un penalty în minutul 57 (transformat de Marius Constantin).

În minutul 65, Iulian Cristea a luat al doilea galben, iar Dumitru Cardoso a dus scorul la 3-0 pentru Gaz Metan, tot din penalty. Chorbadzhiyski a văzut și el al doilea galben în minutul 75 (Vintilă a fost și el avertizat pentru proteste), iar Velisar a stabilit scorul final în minutul 85.

În etapa viitoare, FCSB se va înfrunta cu FC Viitorul, iar Gaz Metan Mediaș se va întâlni cu Poli Iași.

Au evoluat echipele:

Gaz Metan Mediaș: R. Pleşca - R. Romeo (Chamed ’78), M. Constantin, I. Larie, M. Velisar - L. Droppa, B. Fofana - D. Olaru (Diakota ‘66), Cardoso (Popa ’73), Ely Fernandes - S. Buş. Antrenor: Edward Iordănescu

FCSB: A. Vlad (Bălgrădean ’35) – Belu (Gnohere ’62), I. Cristea, Ciorbadjiski, Soiledis – Pintilii (Popescu ’46), R. Oaidă, Vînă - M. Roman, Moutinho, Salomao. Antrenor: Bogdan Argeş Vintilă

Cartonaşe galbene: Dumitru ’23, Olaru ’45 / Cristea ’29, ’64, Ciorbadjiski ’31, 75, Roman ‘87

Cartonaşe roşii: Cristea ’64, Chorbadzhiyski ‘75

Arbitri: Marius Avram - Vladimir Urzică, Ciprian Danşa - Robert Dumitru. Observatori: Eduard Dumitrescu, Octavian Goga.

Luni, de la ora 21:00, Dinamo București întâlnește formația Hermannstadt, în ultimul meci al etapei a șaptea.

• 0 (2 voturi)
    o sa am (Duminică, 25 august 2019, 23:02)

victor L [utilizator]

cosmaruri in culori la noapte :D
    Maaaamaaaa (Duminică, 25 august 2019, 23:09)

un_carnat [utilizator]

Ma asteptam sa bata Gaz Metan, dar chiar asa, sa le dea la *cuvantul dedicat PSD-ului*?!

Da-o incolo, ba baiatuleeeee!!

“Derbi de Romania” se joaca in B... m*Uniunea Europeana* Jiji, m*Uniinea Europeana* PSD!
  • +3 (5 voturi)
    Sper ca va face dl becali o magie (Duminică, 25 august 2019, 23:16)

trandafil [utilizator]

astfel incat fcsb sa evite retrogradarea.
    Lasand gluma la o parte, cred ca ar trebui sa angajeze un tehnician de la Muntele Athos.
      eu sper sa retrogradeze si sa dispara... (Luni, 26 august 2019, 13:25)

minos [utilizator] i-a raspuns lui trandafil

...aceasta anomalie FCSB si mai ales as dori sa nu mai aud niciodata de oierul sef. De asemenea, sa retrogradeze si Dinamo, sa dispara acea galerie spargatoare de demonstratii pasnice, masa de manevra PSD.
  • +4 (4 voturi)
    concluzie (Luni, 26 august 2019, 1:33)

madafaca [utilizator]

FCSB e istorie. merge tot mai jos.
  • +2 (4 voturi)
    vremea lor a trecut (Luni, 26 august 2019, 8:38)

periscop [utilizator]

A venit timpul ca asemenea echipe, FCSB și Dinamo, să dispară. Pur și simplu trecut vremea când făceau legea în fotbalul nostru. ”Cu orice mijloace”.
  • +6 (6 voturi)
    Asa patron, asa afacere... (Luni, 26 august 2019, 9:18)

Ritzi Pitzi [utilizator]

Daca ai un magazin si cheltui tot profitul, in curand nu mai ai bani pentru rulajul de marfa.
    La fotbal, daca vinzi orice jucator mai rasarit ca sa faci profit, in curand joci cu amatori si retrogradezi.
    Becali stie cu turma, nu cu afacerile, cu atat mai mult cu cat nu a jucat un minut fotbal "pe bune". Contraexemplul este Hagi, care chiar stie si intelege cum merge treaba.