​Schimbarea antrenorului nu a adus șocul scontat la FCSB. Formația pregătită de Bogdan Argeș Vintilă a pierdut, duminică, cu scorul de 4-0, partida disputată în deplasare la Mediaș împotriva celor de la Gaz Metan. Dacă Dinamo va învinge pe Hermannstadt, FCSB va termina etapa a șaptea pe ultimul loc al clasamentului Ligii 1. De cealaltă parte, echipa lui Edi Iordănescu a urcat pe poziția a treia (la egalitate cu Viitorul și Poli Iași).

Liga 1Foto: lpf.ro

Portarul Andrei Vlad a fost primul care a gafat (a scăpat în față șutul lui Marius Constantin din lovitură liberă) și Darius Olaru a deschis scorul. După un sfert de oră, Vlad s-a accidentat și a fost înlocuit cu Bălgrădean, care a provocat un penalty în minutul 57 (transformat de Marius Constantin).

În minutul 65, Iulian Cristea a luat al doilea galben, iar Dumitru Cardoso a dus scorul la 3-0 pentru Gaz Metan, tot din penalty. Chorbadzhiyski a văzut și el al doilea galben în minutul 75 (Vintilă a fost și el avertizat pentru proteste), iar Velisar a stabilit scorul final în minutul 85.

În etapa viitoare, FCSB se va înfrunta cu FC Viitorul, iar Gaz Metan Mediaș se va întâlni cu Poli Iași.

Au evoluat echipele:

Gaz Metan Mediaș: R. Pleşca - R. Romeo (Chamed ’78), M. Constantin, I. Larie, M. Velisar - L. Droppa, B. Fofana - D. Olaru (Diakota ‘66), Cardoso (Popa ’73), Ely Fernandes - S. Buş. Antrenor: Edward Iordănescu

FCSB: A. Vlad (Bălgrădean ’35) – Belu (Gnohere ’62), I. Cristea, Ciorbadjiski, Soiledis – Pintilii (Popescu ’46), R. Oaidă, Vînă - M. Roman, Moutinho, Salomao. Antrenor: Bogdan Argeş Vintilă

Cartonaşe galbene: Dumitru ’23, Olaru ’45 / Cristea ’29, ’64, Ciorbadjiski ’31, 75, Roman ‘87

Cartonaşe roşii: Cristea ’64, Chorbadzhiyski ‘75

Arbitri: Marius Avram - Vladimir Urzică, Ciprian Danşa - Robert Dumitru. Observatori: Eduard Dumitrescu, Octavian Goga.

Luni, de la ora 21:00, Dinamo București întâlnește formația Hermannstadt, în ultimul meci al etapei a șaptea.