Perioada nefastă continuă pentru FCSB. Echipa antrenată de interimarul Vergil Andronache a fost învinsă, duminică, la Pitești, de formația FC Voluntari, scor 1-3, în etapa a cincea din Liga 1. Aceasta a fost a cincea partidă consecutivă fără victorie pentru FCSB (un egal și patru înfrângeri, dintre care trei în campionat).

Liga 1Foto: lpf.ro

Țîră a deschis scorul pentru oaspeți după doar 35 de secunde de joc. Florinel Coman (intrat la pauză) a egalat pentru FCSB în minutul 49, cu un șut la colțul lung din interiorul careului, însă Ricardinho ('51) și Botezatu ('67, autogol) au adus victoria echipei lui Bergodi.

Au evoluat următoarele echipe:

FCSB: Vlad - Belu, Marc, Botezatu, Panțîru - Perianu (Coman '46), Ov. Popescu - Moutinho (Tănase '64), L. Ardelean (Vînă '40), S. Șerban - Gikiewicz. Antrenor: Vergil Andronache

FC Voluntari: Mitrev - Miranda, Balaur, Armaș, Vlad - Căpățînă, Gorobsov, Gheorghe - Costin (Benzar '73), Țîră, Deac (Popadiuc '63). Antrenor: Cristiano Bergodi

Cartonaşe galbene: Marc ’10, Vînă ’45, Botezatu ’48, Gikiewicz ’85, Şerban ‘87 / Ricardinho ’19, Gorobsov ’74.

Arbitri: Adrian Comănescu (central), Stelian Slabu, Ferencz Tunyogi (asistenți), Cătălin Buşi (rezervă). Observatori: Cristian Nica, Paul Cazan.

Rezultatele înregistrate de FCSB în ultimele cinci partide:

FCSB vs FC Voluntari 1-3 (Liga 1)

FCSB vs Mlada Boleslav 0-0 (Europa League)

Astra Giurgiu vs FCSB 2-1 (Liga 1)

FCSB vs Alashkert 2-3 (Europa League)

FCSB vs FC Botoșani 0-2 (Liga 1)

În următoarea etapă a Ligii 1, FCSB se va înfrunta cu Poli Iași, iar FC Voluntari o va întâlni pe Gaz Metan Mediaș.

FCSB vs FC Voluntari 1-3

Luni, de la ora 21:00, are loc ultima partidă din etapa a cincea: FC Viitorul vs FC Botoșani.