VIDEO Manchester City, debut perfect în Premier League (5-0 vs West Ham) - Hat-trick reușit de Sterling

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 august 2019, 17:20 Sport | Fotbal

Sterling, omul meciului pentru Manchester City
Manchester City, campioana en titre a Angliei, a învins fără drept de apel în deplasare, cu scorul de 5-0, formaţia West Ham United, sâmbătă, în prima etapă a noii ediţii din Premier League, potrivit Agerpres.

Internaţionalul englez Raheem Sterling a reuşit un hat-trick pentru "Cetăţeni", în minutele 51, 75 şi 90+1, celelalte goluri ale oaspeţilor fiind înscrise de brazilianul Gabriel Jesus (25) şi de argentinianul Sergio Aguero (86 - penalty).
Cu această ocazie, Gabriel Jesus a devenit primul jucător căruia i-a fost anulat un gol în prima ligă engleză de fotbal în urma consultării arbitrajului video (VAR), în minutul 53 al meciului de la Londra, precizează Reuters.

Vineri seara, în partida de deschidere a noului sezon din Premier League, vicecampioana FC Liverpool s-a impus fără probleme pe Afield, cu 4-1, în faţa nou promovatei Norwich City. Au marcat: Grant Hanley (7 - autogol), Mohamed Salah (19), Virgil Van Dijk (28) şi Divock Origi (42) pentru învingători, respectiv Teemu Pukki (64).